Pomocomocni zbierają używane opony dla obrońców Charkowa

Wkrótce stowarzyszenie Pomocomocni, zawiązane w Chojnicach w celu pomocy uchodźcom z Ukrainy, jak i tam mieszkającym, dostanie wpis w KRS. Ich kolejna akcja jest związana ze zbiórką używanych opon o rozmiarze 16x75. Potrzebują ich obrońcy Charkowa.

Dawid Sikorski   |  fot. (je)

Poinformował o tym jeden z założycieli tego stowarzyszenia Dawid Sikorski na niedawnej konferencji prasowej w ratuszu. Są one bardzo potrzebne do prowadzenia patroli w Charkowie i jego okolicach, a z oczywistych powodów szybko się niszczą. Na 22.04 jest zaplanowany wyjazd „meblikowego” TIR-a z tymi oponami, które uda się zebrać do tego dnia.

Jednym z pierwszych projektów, w które zaangażowali się działacze z Pomocomocnych, to uruchomienie na III piętrze poszpitalnego kompleksu przedszkolnej świetlicy „Parasolka” dla dzieci, które przyjechały z Ukrainy ze swoimi rodzicami. - Udało się nam w 1,5 tygodnia urządzić w pozyskanych dzięki pomocy burmistrza Arseniusza Finstera pomieszczeniach tę świetlicę.

Pod opieką czterech pań jest w niej teraz 41 dzieci. W tej grupie są nie tylko dzieci ukraińskie, ale i z Polski oraz dwoje z Kamerunu. Dzięki grantowi z Emsdetten mamy środki na działanie na minimum 4 miesiące – przekazał Dawid Sikorski. Niedawno, dzięki meblom przekazanym przez SP 3 w Chojnicach oraz SP w Silnie, uruchomiono salkę przy świetlicy, w której będzie prowadzona nauka języka polskiego dla dzieci i ich rodziców z Ukrainy. Nauczycielami będą mieszkanki Chojnic, które wiele wcześniej przyjechały do nas z Ukrainy i poznały język polski.

Ciekawą inicjatywę ma jedna z niedawno przybyłych do Chojnic mieszkanek Kijowa. Jest miłośniczką historii, a teraz chciałaby poznać historię Chojnic, by móc, jako wolontariuszka, oprowadzać po naszym mieście swych rodaków. Jeszcze w trakcie konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster przekazał Dawidowi Sikorskiemu egzemplarz Dziejów Chojnic, by posłużył, jako podręcznik.

Być może latem br. w naszym regionie będzie gościć grupa piłkarskich juniorów z Chersonia. Dwa dni przed rosyjską inwazją wyjechali do Lwowa na turniej i tam już zostali. Trwają prace nad realizacją planu zorganizowania u nas obozu piłkarskiego dla nich. Zaangażował się w to działacz PZPN-u z naszego regionu Bogdan Duraj.

Więcej w relacji video.

(je) Fot. FB D. Sikorski