Pomoc w spłacie składek nie tylko dla dłużników

Przedsiębiorcy poszkodowani w czasie nawałnic, ale także mający trudności z odzyskaniem swoich należności mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty.

W placówkach ZUS pracują specjalni doradcy, którzy na podstawie informacji przedstawionych przez klienta, przedstawiają najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań, dostosowane do indywidualnej sytuacji i możliwości finansowych.   |  fot. (arch)

O ulgę w spłacie należności może ubiegać się każdy przedsiębiorąca, mający chwilowe problemy płatnicze, uniemożliwiające pozyskanie środków na terminowe  regulowanie składek. Pozwoli to na dalsze funkcjonowanie na rynku, bez obaw o wystąpienie nieodwracalnych skutków np.  w postaci egzekucji. Ulgom podlegają składki w pełnej kwocie i  na wszystkie fundusze.

Odroczenie może dotyczyć wyłączenie składek których termin płatności jeszcze nie upłynął. Stąd wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składki. Polega ono na możliwości uregulowania składek w dłuższym, ustalonym okresie czasu, bez podejmowania działań zmierzających do wyegzekwowania należności. Warunki spłaty zawsze określane są w umowie i uzależnione są od środków jakie wnioskujący może przeznaczyć na spłatę.

Od składek objętych ulgami nie nalicza się odsetek. W zamian pobierana jest opłata prolongacyjna w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Trzeba pamiętać, że ulga udzielona przedsiębiorcy może stanowić pomoc publiczną. Ulga udzielana jest na wniosek w którym wskazać trzeba okres za który składki mają być odroczone lub rozłożone na raty i ich kwotę, proponowany termin zapłaty odroczonych składek lub termin płatności rat, ich liczbę i wysokość, swoje możliwości płatnicze, a także rodzaj wnioskowanej pomocy publicznej.

Zakres dokumentów jakie należy dołączyć do wniosku ustala się zawsze indywidualnie i jest on zależny od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Wnioski można składać: elektronicznie pod adresem pue.zus.pl, pisemnie, ustnie do protokołu lub telefonicznie - za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr telefonu 22 560 16 01 (aby złożyć wniosek w tej formie trzeba mieć profil na platformie PUE).

W placówkach ZUS pracują specjalni doradcy, którzy na podstawie informacji przedstawionych przez klienta, przedstawiają najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań, dostosowane do indywidualnej sytuacji i możliwości finansowych. Zadaniem doradców jest również pomoc w zgromadzeniu, przygotowaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

Regionalny Rzecznik Prasowy
województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński