Polska liderem wzrostu e-handlu w UE

W 2012 rynek e-handlu w Polsce zyska 24 proc. swojej wartości przy europejskiej średniej 16,1 proc. E-sklepy otwierają w Polsce kolejne firmy. Kupujących w sieci Polaków szybko przybywa. Jest ich już ok. 13 milionów.

Zakupy w sieci cieszą się coraz większą popularnością.   |  fot. internet

Zakupy w sieci to nie jedyna korzyść e-sklepów. Wiele firm wykorzystuje internet jako katalog ofertowy. Nie można więc dokładnie określić korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w rynku internetowym i wartości całego rynku.

Zakupy w sieci to od kilku lat najszybciej rosnąca część rynku handlowego. Według najnowszego raportu brytyjskiej firmy Kelkoo w tym roku Polacy w sieci wydadzą już 5,6 mld euro, 24 proc. więcej niż w 2011 r. – To najszybsze tempo wzrostu w Europie, gdzie rynek ma zyskiwać średnio 16,1 proc. – twierdzą analitycy z firmy.

Pod względem wartości zakupów w internecie daleko nam jednak do takich krajów jak Wielka Brytania i Niemcy. Wzrost jednak każe optymistycznie patrzeć na ten segment rynku, szczególnie w dobie kryzysu. Kryzys z łać. "przemiana" oznaczać może w tym przypadku inną organizację rynku, w którym internet wieść będzie wiodącą rolę.

Wprowadzenie e- sklepu rozważa wiele znanych marek. Wprowadzenie nowej platformy sprzedaży jest bowiem korzyścią ale nie może być przeprowadzona w oderwaniu od aktualnej sprzedaży. Wiele z tych marek, zdecydowanie wolałoby utrzymania dotychczasowych proporcji, jednak decyzje głównie wymuszają zmieniające się trendy zakupowe.

Klienci coraz częściej oczekują wygody i łatwości porównania ofert. Firmom handlowym pozostaje więc dostosować się do tych wymagań.

Wojciech Reszkowski www.isonet.pl

reklama