Policyjna akcja "Dzień odblasków"

Policjanci z wydziału ruchu drogowego oraz prewencji komendy powiatowej w Chojnicach przeprowadzili kolejną akcję kontrolno - prewencyjną pod nazwą „Dzień odblasków”.

W czasie akcji policjanci ukarali mandatami 23 osoby oraz zastosowali 6 pouczeń wobec pieszych i kierujących oraz rozdali bardzo dużo upominków za wzorowe zachowanie.   |  fot. KPP

Celem policyjnych działań było promowanie bezpiecznych zachowań kierowców wobec pieszych, tym samym zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci nagradzali upominkiem tych kierujących, którzy swoim wzorowym zachowaniem na drodze przyczynili się do wzrostu bezpieczeństwa pieszych.

Wczoraj (25 stycznia br.) na drogach powiatu chojnickiego przeprowadzono akcję kontrolno - prewencyjną propagującą bezpieczne zachowania kierowców wobec pieszych. Mundurowi nagradzali tych kierujących, którzy swoim zachowaniem przyczynili się do wzrostu bezpieczeństwa pieszych np. przez zatrzymanie się przed przejściem i przepuszczenie pieszego.

Wzorowi kierowcy otrzymywali od policjantów upominki - przenośną pamięć USB w kształcie znaku drogowego ograniczającego prędkość do 50 km/h lub informującego o przejściu dla pieszych oraz zawieszkę zapachową promującą prawidłowe zachowanie wobec pieszych. W ramach tej akcji, policjanci chcąc zwiększyć bezpieczeństwo na drogach powiatu ujawniali i represjonowali również te osoby, które łamiąc przepisy ruchu drogowego stwarzali zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność! Przypominamy, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak samo jak kierowca, musi być skoncentrowany i dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania, tzn. zdawać sobie sprawę, że prowadzący auto może go nie zauważyć lub nie ustąpić mu pierwszeństwa.

Natomiast kierowcy muszą mieć świadomość, że pieszy w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze jednak zależy od nich samych. Często do wypadków, w których biorą udział piesi dochodzi na przejściach lub poboczach. Dużym ryzykiem odniesienia obrażeń nacechowane są te wszystkie sytuacje w których piesi przebiegają przez jezdnię.

Wielokrotnie osoby te na skutek zdarzenia doznają ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach giną na miejscu. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań wobec obu grup – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.

 KPP