Policjanci zabezpieczyli miejsce znalezienia niewypału

W czwartek dyżurny chojnickiej komendy otrzymał informację od mężczyzny prowadzącego pracę ziemne o znalezieniu pocisku, który prawdopodobnie jest niewybuchem z czasów wojny.

Policjanci wraz z funkcjonariuszami straży miejskiej zabezpieczyli miejsce znalezienia niewybuchu do czasu przyjazdu saperów.   |  fot. KPP

Wczoraj około 15:30 do Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach zadzwonił pracownik jeden z firm, który podczas prac ziemnych  znalazł pocisk, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Natychmiast na miejsce dyżurny skierował policjantów, którzy na zmianę z funkcjonariuszami straży miejskiej zabezpieczyli miejsce znalezienia niewybuchu. Dzisiaj około 10 na miejsce przyjechali żołnierze z jednostki wojskowej z Lęborka, którzy zabrali niewybuch. Jak się okazało, był to granat moździerzowy. Na szczęście nie było konieczności ewakuacji ludzi.

Policjanci apelują, aby w przypadku znalezieniu niewybuchów: bomb, pocisków, granatów albo przedmiotów je przypominających, natychmiast powiadomić Policję, ponieważ niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po znalezieniu niewybuchu bądź niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie powoduje, że mimo zakończenia działań zbrojnych wojna nadal zbiera ofiary.

Pamiętajmy: „Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do innych miejsc, takich jak stawy, jeziora, głębokie rowy znalezionych niewybuchów”. Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od tego, kiedy został wyprodukowany, zachowuje swoje właściwości wybuchowe.

KPP