Policjanci w szkołach

Chojniccy policjanci włączyli się w „dni profilaktyki” organizowane przez szkoły w związku ze zbliżającymi się wakacjami. W trakcie rozmów z dziećmi i młodzieżą funkcjonariusze przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

Najbliższe spotkania z uczniami odbędą się: 24 maja br. w II LO na ul. Świętopełka w Chojnicach oraz 30 i 31 maja br. w Gimnazjum nr 3 w Chojnicach.

Zasady te obowiązują w ruchu drogowym, nad wodą oraz podczas wypoczynku na koloniach i obozach. Nie unikają trudnych tematów, które szczególnie interesują młodych ludzi. Odpowiadają na pytania dotyczące narkomanii, zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy albo modnym w niektórych kręgach młodzieżowych zjawiskiem „snuffania”, czyli zażywania tabaki. Wakacje to czas, kiedy uczniowie narażeni są na różnego rodzaju zagrożenia. Mogą one wstąpić na placu zabaw, podczas wypoczynku nad wodą, ale również w trakcie letnich wyjazdów i spotkań towarzyskich. Dlatego każdego roku, przed feriami, w wielu szkołach w powiecie chojnickim organizowane są „dni profilaktyki”. W spotkaniach z dziećmi i młodzieżą biorą udział policjanci. Prowadzone z młodymi ludźmi rozmowy mają na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach, ale także podnoszenie świadomości prawnej i wiedzy o odpowiedzialności za czyny karalne. W trakcie wizyt policjantów ze strony dzieci i młodzieży padają niejednokrotnie pytania dotyczące trudnych kwestii, takich jak narkomania, zagrożenia związane z zażywaniem dopalaczy albo z tzw. „snuffaniem”, czyli wciąganiem tabaki. Policjanci starają się przełożyć na zrozumiały dla nich język obowiązujące przepisy, informując o tym, co grozi nieletnim wchodzącym w konflikt z prawem i wyjaśniając, czym jest „demoralizacja”. Funkcjonariusze tłumaczą także, co grozi osobom dorosłym, które sprzedają uczniom zakazane substancje.

Młodzi ludzie dowiadują się od mundurowych, jak nie stać się ofiarą przestępstwa w trakcie wyjazdów wakacyjnych, podczas odwiedzin w klubach bądź dyskotekach. Policjanci podkreślają, że trzeba zachować szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi, że nie należy korzystać z propozycji „podwiezienia”, że nie wolno oddalać się samemu w odludne miejsca, że trzeba pilnować swojej szklanki, aby uniemożliwić dosypanie do napoju substancji psychoaktywnych. Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niestety, brawura młodych kierowców jest niejednokrotnie przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Funkcjonariusze zwracają uwagę na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem oraz zasadność zakładania odzieży z elementami odblaskowymi przez pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.

KPP