Policja wobec przemocy w rodzinie

„Awantura wywołana przez męża”, „konflikt u sąsiadów”, „znęcanie nad członkiem rodziny”, „nieporozumienia z konkubiną” – to tylko wybrane zgłoszenia, które w ciągu minionych dni odnotowali dyżurni chojnickiej komendy.

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo.   |  fot. KPP

Policjanci to zazwyczaj pierwsze osoby, które trafiają do rodzin potrzebujących interwencji w celu rozwiązania problemu przemocy. W przypadku podejrzenia, że w rodzinie dzieje się coś złego, wdrażana jest procedura „Niebieska  Karta”. Od początku tego roku chojniccy policjanci  wypełnili 74 formularze wszczynające tę procedurę.

Zapobieganie przemocy w rodzinie i ściganie jej sprawców to jedno z priorytetowych zadań Policji. Policjanci bardzo angażują się w walkę z krzywdą dziejącą się w „czterech ścianach”, ale ich reakcja na nią nie byłaby dostatecznie szybka, gdyby nie informacje przekazywane przez otoczenie pokrzywdzonych osób: sąsiadów, znajomych, bliższej i dalszej rodziny. Każdy sygnał o nieporozumieniach i konfliktach w rodzinie jest niezwykle istotny. Przerwanie „zmowy milczenia” niejednokrotnie przyczynia się do zapobieżenia tragedii.

W ciągu trzech minionych kwartałów chojniccy policjanci wypełnili 73 formularze „Niebieska Karta”,  z czego 73 były to formularze wszczynające procedurę. Pokrzywdzonych przemocą w tym roku było blisko 80 osób (przypadki, w których wszczynającymi procedurę „Niebieskiej Karty” byli policjanci). Większość ofiar to kobiety - 68. Rzadziej zdarzają się sytuacje, kiedy to ofiarą przemocy pada mężczyzna – takich przypadków policjanci odnotowali 10.W omawianym okresie czasu nie stwierdzono przypadku przemocy wobec małoletnich.

Sprawcami przemocy byli głównie mężczyźni (73 osoby). W 6 przypadkach przemocy wobec najbliższych dopuściły się kobiety, w jednym - osoba nieletnia. Zdecydowana większość - 57 osób stosujących przemoc - znajdowała się pod wpływem alkoholu. Problem przemocy częściej występował w mieście (45 przypadków) niż na wsi (31).

Praca  z osobami dotkniętymi przemocą wymaga od policjantów nie tylko wiedzy z zakresu prawa i znajomości procedur, ale także empatii, serdeczności, gotowości niesienia pomocy i  umiejętności rozładowania emocji. Ustalenia poczynione przez policjantów w trakcie interwencji domowej inicjują dalsze działania, podejmowane wspólnie z przedstawicielami instytucji i organizacji zobowiązanych do udzielania wsparcia i pomocy rodzinie. Ogromną rolę odrywa dzielnicowy, który utrzymuje kontakt z rodziną uwikłaną w  przemoc, dba o bezpieczeństwo domowników i organizuje działania pomocowe.

Pamiętaj, że prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest ofiarą przemocy ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się prosić o pomoc. Prawo stoi po Twojej stronie!

KPP

  1. 5 października 2013  10:57   przemoc   pokrzywdzony

    a czym policja się chwali skoro wśród nich połowa to rozwodnicy

    0
    0
  2. 4 października 2013  16:55   Mój szwagier to był chojrak ...   brat żony

    Mój szwagier to był chojrak wobec żony i dzieci, dostał kilka razy w lampę i nastąpiło cudowne ozdrowienie, zmienił się nie do poznania a i bez policji się obeszło.

    0
    0