Podwójny jubileusz w muzeum

Dodajmy, związany ze zwieńczeniem ponadrocznego gruntownego remontu wnętrza i wyposażenia Bramy Człuchowskiej - już w piątek. Czym będzie teraz kusić Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach?

Jednym z eksponatów jest bojer lodowy.   |  fot. (ro)

Przede wszystkim świeżymi ekspozycjami przygotowanymi na tę okazję. Pierwsza z nich już na drugim i trzecim poziomie baszty. Będzie obrazować 90 lat chojnicko - charzykowskiego żeglarstwa. - O najstarszych dziejach będą przypominać archiwalne zdjęcia, są też zgromadzone modele jachtów autorstwa Gerarda Packa. Inni żeglarze udostępnili szereg innych pamiątek - medale, puchary, dyplomy.

Są też prawdziwe skarby. Największy z nich to prawdziwy bojer - własność Stanisława Tryby. Nadal sprawny i kompletny, choć pochodzi z lat 50 - tych. Innym skarbem jest plakat z 1932 roku reklamujący ziemię chojnicką w tym Charzykowy, wyszperany w zbiorach po Julianie Rydzkowskim. - Nie będzie to tylko "martwa" ekspozycja, w muzeum zorganizujemy spotkania z żeglarzami, naukę wiązania węzłów i śpiewania piosenek żeglarskich - zachęca Anna Czapczyk, komisarz wystawy.

Na wyższych kondygnacjach będzie prezentowana wystawa "Nabytki i konserwacja zbiorów muzeum w latach 2002-12". - Słowem to, co pozyskaliśmy od darczyńców, kupiliśmy i poddaliśmy procesowi konserwacji - opowiada Lidia Białkowska. - Są to rozmaite przedmioty warte uwagi z dziedziny sztuki, etnografii, historii, archeologii, piśmiennictwa.

- Wśród ciekawostek jest sztandar z godłem Polski z 1920 roku - bezcenna pamiątka z dnia odzyskania niepodległości przez Chojnice. Będzie on sąsiadował z cennymi starodrukami, czapkami gimnazjalistów z XIX wieku. Wśród ciekawostek jest m.in. podarunek od arcybiskupa Henryka Hosera z diecezji warszawsko - praskiej, mającego silne związki z Chojnicami.

Uroczystości związane z jubileuszami 80-lecia muzeum i 90 - lecia żeglarstwa odbędą się w najbliższy piątek. Począwszy od konferencji naukowej w starostwie o godz. 10 a w samo południe przed wejściem do Bramy Człuchowskiej zostanie odsłonięta tablica informująca o tym, że muzeum przyjęło imię założyciela Juliana Rydzkowskiego.

(ro)

eksponaty.jpg

  1. 23 października 2012  16:39   chojniczanin (1)   anonim

    Tablica na muzeum przepięknie wygląda w nocy! Bardzo mi się podoba!!! Brawo dla dyrekcji za przeprowadzenie całej inwestycji!

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 25 października 2012  07:09   tablica   anonim

      Szkoda że z drugiej strony takiej ładnej nie ma.

      0
      0