Podatek katastralny - sposoby na opodatkowanie nieruchomości

Chociaż podatek katastralny do tej pory nie został wprowadzony w Polsce, pojawienie się tego tematu za każdym razem wzbudza wiele emocji, ponieważ jest bezpośrednio związane z wydatkami dotyczącymi całego rynku nieruchomości.

Podatek katastralny to podatek od wartości nieruchomości, a zatem im droższa nieruchomość, tym większy podatek.   |  fot. nad.

Ten sposób opodatkowania jest już stosowany w wielu państwach Unii Europejskiej.

Podatek od nieruchomości

Obecnie w Polsce, właściciele gruntów i nieruchomości mają obowiązek odprowadzać podatek od nieruchomości, który zasila budżet danej gminy. Wysokość podatku zależy od stawki, która obowiązuje w danej gminie dla danego rodzaju nieruchomości, jej przeznaczenia oraz powierzchni. Stawki ustalane są przez lokalne samorządy i nie dotyczą wartości nieruchomości. Są takie same dla wszystkich, niezależnie od położenia czy wielkości nieruchomości.

Podatek katastralny

Podatek katastralny od nieruchomości jest naliczany zupełnie inaczej, jest zależny od wartości katastralnej nieruchomości. Co to znaczy? Najprościej mówiąc, wysokość tego podatku jest ustalana w oparciu o ocenę wartości danej nieruchomości.

Co to jest wartość katastralna?

Przy naliczaniu podatku katastralnego brana jest pod uwagę wartość budynku, na którą składa się wiele czynników. Im bardziej wartościowa jest nieruchomość, tym większy podatek będzie musiał zapłacić podatnik. Temat budzi wiele emocji, ponieważ taka zmiana z pewnością niekorzystnie odbiłaby się na naszych portfelach.

Czynniki wartości katastralnej

Na wskaźnik wartości katastralnej nieruchomości ogromny wpływ ma przede wszystkim prestiżowe położenie nieruchomości, lokalizacja tj. odległość od centrum, dostęp do komunikacji miejskiej, wielkość nieruchomości, metraż oraz rozkład pomieszczeń, a nawet użyty budulec i sposób zabudowania. Przy ocenie wartości pod uwagę brany jest również rodzaj budynku: dom wolnostojący, wieżowiec, kamienica czy modny apartamentowiec.

Wady podatku katastralnego

Wadą podatku katastralnego jest zdecydowanie wyższa opłata za posiadane nieruchomości. Dotyczy to również gruntów rolnych czy leśnych. Nowoczesna osiedla w prestiżowych lokalizacjach, jak nieruchomości na sprzedaż w Gdańsku, byłyby w przypadku wprowadzenia podatku katastralnego obciążone bardzo wysokimi podatkami. Niewątpliwie miałoby to przełożenie na mniejsze zainteresowanie inwestowaniem w nowe mieszkania.

 Zalety podatku katastralnego

Są jednak też zalety takiej formy opodatkowania. W swoim założeniu wyższy podatek przekłada się na większe wpływy do budżetów samorządów, co pozwala na lepsze zagospodarowanie należących do nich terenów i zwiększenie lokalnych inwestycji, co wpływa na komfort życia mieszkańców. Podatek katastralny pozwala także uporządkować kwestie własnościowe, zapewnia lepsze dopasowanie nieruchomości do realnych potrzeb ich właścicieli, zniechęca do posiadania i utrzymywania pustostanów, a także zwiększa bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami.

Podatek katastralny – kiedy w Polsce?

Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce? Na razie Ministerstwo Finansów nie potwierdziło prowadzenia prac z tym związanych, więc podatek katastralny to tylko spekulacje. Możemy więc być spokojni o nasze portfele i koszty związane z posiadaniem nieruchomości.

Materiał zewnętrzny