Pod Chojnicami znaleziono resztki Messerschmitta BF 109 z lutego 1945

Sukcesem zakończyły się poszukiwania prowadzone przez Stowarzyszenie Eksploracyjne „Ostroga” z Tucholi na jednej z nieruchomości w Pawłówku k.Chojnic resztek samolotu myśliwskiego Messerschmitt BF 109.

Pasjonaci historii wydobyli szczątki niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej.   |  fot. Fb.SE "Ostroga"

Spadł w tym miejscu po potyczce powietrznej nad Ogorzelinami, która miała miejsce 13.02.1945, w której z samolotami niemieckiej Luftwaffe walczyli piloci z polskiego 1 Pułku Myśliwskiego „Warszawa”. Tak na FB poszukiwaczy zrelacjonowano sobotnie (13.04.) poszukiwania. Od rana pod Chojnicami szukaliśmy pod nadzorem archeologicznym wraku myśliwca BF 109, który zaginął 13.02.1945 r. pod Chojnicami.

Fantastyczne emocje, choć początek poszukiwań oprócz nieznacznych i drobnych znalezisk nie zapowiadał takiego odkrycia. Z wydobytych części to przede wszystkim piasta śmigieł, dwie łopaty śmigła, pompa paliwowa, wiązki kabli, blok silnika, chłodnice olejowe i powietrzna, opona z rozmiarem 660, końcówka śmigła, dźwignie do sterowania silnikiem, fragment owiewki kabiny pilota z charakterystyczną uszczelką ciśnieniową, co świadczy o tym, że miał hermetyczną kabinę i mnóstwo różnych drobnych elementów poszycia. (video)

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy brali udział i przyczynili się do odkrycia i wydobyciu szczątków samolotu: dla pana Jerzego Łangowskiego z firmy Jurkop za nieocenioną pomoc i wsparcie koparką, dla ekipy strażaków z OSP Nowa Cerkiew i OSP Pawłowo za wielkie zaangażowanie, Robert Kmieć za pomoc i sprzęt geofizyczny, oczywiście dla „Było, nie minęło - Kronika Zwiadowców Historii” i Adama Sikorskiego ze Stowarzyszenia Historyczno-Archeologiczne "Bractwo", Polki w mundurach/Polish women in uniforms of World War I and II, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej Kolumbowie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Osobne podziękowania dla pana Mariusza, który zainicjował te poszukiwania swoją historią o samolocie zasłyszaną od swojego ojca.

Stowarzyszenie Eksploracyjne „Ostroga”