Po tradycyjnych sporach powiatowi radni przyjęli stanowisko ws. hejtu

Na sesji Rady Powiatu z 30.11. jednogłośnie przyjęto stanowisko ws. potępienia hejtu w przestrzeni publicznej. To realizacja wniosku sprzed dwóch miesięcy zgłoszonego przez radnego Marka Rodzenia z PiS. Nie zabrakło w dyskusji wzajemnych uszczypliwości.

Radni nie bez uszczypliwości potępili hejt w dyskusji publicznej oraz różne formy agresji i przemocy w Internecie.   |  fot. St. Powiatowe

Rozpoczął ją inicjator stanowiska, który poprosił o uruchomienie w witrynie internetowej Starostwa Powiatowego działu z informacjami pomocnymi w walce z hejtem. Sławomir Rząska przypomniał, że wnioskował onegdaj, by przygotować projekt Kodeksu Etyki Radnego. Tam mogłyby znaleźć się zalecenia dla samorządowców właśnie ws. hejtu. Kolejnym uczestnikiem dyskusji był Mateusz Łangowski: - Apeluję, by wszyscy radni przestrzegali treść apelu. Także ci, którzy byli jego inicjatorami.

Tymi słowami sprowokował replikę Mirosławy Daleckiej: - Jestem zaskoczona, że teraz apelujecie. Gdy pan wicestarosta biegał z trzepaczką i próbował mnie ośmieszyć na sesji, to nikt z państwa tego nie potępił. A teraz nagle apelujecie. Takie słowa spotkały się z reakcją Przewodniczącego Rady Roberta Skórczewskiego: - Dziwne, że już na tym etapie zaczynamy się kłócić. To absolutnie niepotrzebne. Jest pani bardzo aktywna na swoim profilu na FB. Już nie powiem w jakim sensie, bo docierają do mnie skargi z tego powodu.

Uszczegółowił te zarzuty wiceprzewodniczący Rady Mateusz Łangowski: - Wszyscy radni zostali przez panią nazwani na FB „klakierami”. Napisała pani, że niektórzy radni mają problem z ogarnięciem materiałów sesyjnych. Swoje postępowanie w tym medium społecznościowym tak radna Mirosława Dalecka wytłumaczyła: - Krytyka to nie jest hejt. Jeżeli ktoś merytorycznie krytykuje i ma podstawy do tego, opiera się na dokumentach, to nie jest hejt.

W głosowaniu wszyscy obecni radni w liczbie 20 poparli stanowisko ws. hejtu.

Treść uchwały

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j.  Dz. U. z 2020 r. poz. 920 oraz z 2021 r. poz. 1038, 1834) powiat wykonuje zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Bezpieczeństwo w sensie ogólnym utożsamiane jest ze stanem spokoju, zabezpieczenia, pewności, ochrony czy braku zagrożeń.

Język nienawiści, zwłaszcza w internecie, stanowi coraz poważniejszy problem.  U jego źródeł leży nie tylko brak tolerancji, ale również kompleksy i frustracje jego autorów. Paulo Coelho w książce „Alchemik” napisał:  „Będę ział nienawiścią do tych, co odnaleźli swoje skarby, bo ja sam nie dotarłem do mojego”. Hejt w Internecie jest zjawiskiem o rosnącej skali. Wiele osób czuje się bezkarnie krytykując lub obrażając innych w sieci.

Bezkarność ta jest jednak tylko pozorna. Według kodeksu karnego ten, który  dopuścił się zniesławienia lub znieważenia za pomocą środków masowego komunikowania, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Wobec tego organy ścigania powinny podejmować skuteczne  działania w ustaleniu tożsamości osób  popełniających przestępstwa za pośrednictwem Internetu. Potrzebna jest też stanowcza i niezwłoczna reakcja ze strony państwa na mowę nienawiści.

Barbaryzacja w mediach społecznościowych, jak również w przestrzeni publicznej bardzo często spowodowana jest biernością, a brak reakcji stanowi ciche przyzwolenie na takie działania. Stąd apel Rady Powiatu Chojnickiego, w którym wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wszelkich form agresji i nienawiści. Zero tolerancji dla hejtu.

(je)