Po czym poznać, że Twój dietetyk to profesjonalista?

Wprowadzenie do swojego życia zdrowej i zbilansowanej diety niesie za sobą wiele korzyści. Aby je uzyskać zazwyczaj zgłaszamy się do dietetyków, których zawód cieszy się coraz większą popularnością.

Znaleźć dietetyka nie jest trudno, gorzej ze znalezieniem specjalisty, który spełni nasze oczekiwania – zaproponuje skuteczną, dopasowaną do naszego stanu zdrowia i stylu życia dietę oraz zmotywuje do zmiany sposobu żywienia.   |  fot. ilustracyjne

Niestety wśród nich można również znaleźć pseudospecjalistów, którzy swoimi nieetycznymi zachowaniami negatywnie wpływają na zdrowie lub nawet pogłębiają istniejący problem pacjenta. Przed pójściem do dietetyka, a także w trakcie wizyty warto sprawdzić, czy aby na pewno jest profesjonalistą w swojej dziedzinie. Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas korzystania z usług dietetyka.

Dietetycy na studiach zdobywają wiedzę z wielu dziedzin m.in. anatomii, fizjologii i patofizjologii człowieka, farmakoterapii co zdecydowanie bardziej przygotowuje ich do pracy z pacjentem. Kolejną kwestią jest cena wizyty. Zbyt niska cena może świadczyć o braku indywidualnego podejścia do pacjenta i korzystania z gotowych jadłospisów niezależnie od potrzeb pacjenta.

Ułożenie indywidualnej diety dostosowanej do stanu zdrowia pochłania wiele czasu, a każdy profesjonalny dietetyk ceni sobie swoją pracę. Znakiem ostrzegawczym może być również sprzedaż przez dietetyka suplementów i produktów, które mają w jego przekonaniu zredukować tkankę tłuszczową bądź w inny sposób wpłynąć na zdrowie, a sam dietetyk jest bardziej skupiony na nich aniżeli na odpowiednio dobranej i zbilansowanej diecie. Zdecydowanie warto odpuścić sobie pracę z takim dietetykiem, ponieważ na pierwszym miejscu zawsze powinna być zdrowa i zbilansowana dieta dostosowana do potrzeb indywidualnych. Wybierając dietetyka warto zwrócić uwagę, czy wymaga on wyników badań, ponieważ świadczy to o profesjonalnym podejściu do pacjenta i chęci holistycznego działania.

Kim jest profesjonalny dietetyk?

Dobry dietetyk to osoba, która stale aktualizuje swoją wiedzę i nie powiela mitów dietetycznych, a w swojej pracy posiłkuje się aktualnymi badaniami naukowymi. Dietetyk nie powinien zalecać diet eliminacyjnych bez wskazań ku temu, a każdy ze swoich przypadków w gabinecie powinien traktować indywidualnie. Jeżeli Twój dietetyk zaproponuje Ci bardzo niskokaloryczną dietę (np. 1000 kcal), powinno Cię to zaniepokoić, ponieważ profesjonaliści zazwyczaj wystrzegają się zalecania takowych diet. Niskokaloryczne diety mogą spowodować szybki efekt jo-jo, rozdrażnienie, ciągłe uczucie zimna, problemy z koncentracją, a nawet spadek masy mięśniowej. Żaden profesjonalista nie chce tego dla swojego pacjenta.

Będąc na wizycie u dietetyka warto zwrócić uwagę, czy przeprowadza wywiad żywieniowy, który posłuży mu do przygotowania diety, a także czy uwzględnia aktualne wyniki badań laboratoryjnych. Ponadto dietetyk powinien dokonać odpowiednich pomiarów ciała, sprawdzić obwody, a najlepiej zrobić dokładną analizę składu ciała. Udając się do profesjonalnego dietetyka, powinniśmy poczuć, że jesteśmy przez niego słuchani i nigdy nie powinniśmy czuć się oceniani i wprawiani w zakłopotanie.

Dobry dietetyk powinien przede wszystkim edukować swoich pacjentów jak rozważnie dokonywać wyborów żywieniowych i jakie zmiany warto wprowadzić w życie, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Sam jadłospis może okazać się niewystarczający, ponieważ kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków żywieniowych.

(mat. zewnętrzny)