Pióro Szekspira w Chojnicach!

Znamy już wyniki konkursu ogłoszonego przez Teatr Szekspirowski w Gdańsku w ramach projektu “Lira Szekspira – czyli ciąg dalszy”. Brali w nim udział uczniowie ze szkół w Redzie, Chojnicach, Tczewie i Kwidzynie. Imponująco wypadło II LO z Chojnic.

Uczniowie z II LO często mają ciekawe zajęcia - tu lekcja czytania z Mikołajem Grynbergiem.   |  fot. Maria Eichler

- Jest się czym pochwalić – nie ma wątpliwości polonista z II LO Marcin Szopiński. Z nadesłanych 36 prac jury w składzie: prof. Ewa Nawrocka, Daniel Odija i Michał Pruszak wyłoniło 20 rekomendowanych do nagrody. Podczas końcowych obrad jurorzy zdecydowali o 10 równorzędnych nagrodach głównych i przyznali dodatkowo 3 wyróżnienia.

Jury oceniło, że  poziom językowy prac jest wysoki. Wnioskiem z lektury było i to, że młodzież biorąca udział w projekcie jest niebywale wrażliwa i dojrzała. Jury doceniło także jakość i ilość nadesłanych prac, biorąc pod uwagę fakt, że pisane one były w okresie wakacyjnym i wymagały od młodzieży dużego nakładu pracy w czasie wolnym. Chojniczanie nadesłali najwięcej prac, bo aż 13. Oni też zasłużyli na większość nagród!

Chojniczanie górą

Wśród zwycięzców konkursu są: Pola Paurowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach za pracę na podstawie Poskromienia złośnicy (za dowcipne i twórcze odwrócenie sytuacji Szekspirowskiego oryginału oraz za bardzo świadome nawiązania i zabawę oryginalnym tekstem), Marcelina Młodzik z II LO za pracę na podstawie Poskromienia złośnicy (za przyjęcie formuły dziennika, wykorzystanie zabawy z czasem i onirycznością narracji oraz przełamanie pewnego modelu postrzegania rzeczywistości, popularnego w odczytaniach proponowanych przez innych uczestników konkursu).

Aleksandra Miloch z II LO za pracę pt. Hamlet niepogrzebany (za dobrze i z dużą wrażliwością napisaną pracę, zręcznie przeplatającą narrację z dialogami, dobre wyeksponowanie i pogłębienie psychologiczne postaci Horacego), Antonina Biesek z II LO za Akt V, scena III “Hamleta” (za oddanie głosu jednej z bardzo ważnych postaci dramatu, za stworzenie spójnej kontynuacji tekstu Szekspirowskiego, praca doskonała językowo).

Zosia Dalke z II LO za pracę pt. Burza (za stworzenie relacji między współczesnymi konwencjami literackimi a tekstem sztuki, nadanie nowej roli bohaterom oraz za stworzenie niezwykłego, pełnego klimatu, nastroju świata przedstawionego) i Natalia Fryca z tej samej szkoły za pracę pt. Ciąg dalszy Poskromienia złośnicy (za poruszenie tematu świadomości doświadczania przemocy domowej i leczniczej roli akceptacji, za wyraziste zarysowanie motywów psychologicznych w realiach rodzinnych, roli zamknięcia, ucieczki, lęku i ceny za własną wolność).

Aktorzy z Gdańska u nas

Wyróżnienie przypadło m.in. Zuzannie Lewińskiej z II LO w Chojnicach –  za pracę na podstawie Poskromienia złośnicy (za zbudowanie pomostu między współczesną dziewczyną a bohaterką Szekspirowską, ciekawe spojrzenie na konstrukcję bohatera literackiego i zabawę tą konwencją).

- Na przełomie września i października będziemy gościli u nas aktorów z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, którzy przeczytają nagrodzone prace – informuje Marcin Szopiński. Będzie też wręczenie nagród. Warto wspomnieć, że gdański projekt edukacyjny ma nie tylko kształtować teatralną wrażliwość młodych ludzi, ale także przygotowywać nauczycieli do pracy z nimi. Czekają ich jeszcze warsztaty.

Maria Eichler