Piesi, zadbajcie o swoje bezpieczeństwo

Piesi, obok rowerzystów i motocyklistów, zaliczani są do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jak pokazują dane statystyczne, jest to kategoria osób, która ma duży wpływ na liczbę zdarzeń drogowych.

W powiecie chojnickim od początku tego roku piesi uczestniczyli w 16 wypadkach i 8 kolizjach drogowych.   |  fot. arch.red.

Tymczasem aby znacznie zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji na drodze wystarczy, że piesi i kierowcy pojazdów będą przestrzegali przepisów, stosowali się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i zwyczajnie  kierowali  się zdrowym rozsądkiem. W powiecie chojnickim od początku tego roku piesi uczestniczyli w 16 wypadkach  i 8 kolizjach drogowych. W wyniku tych zdarzeń 16 pieszych zostało rannych. Do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drogach przyczynili się zarówno kierowcy samochodów, jak i sami piesi.

Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych z winy kierowców było nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu (7 zdarzeń), a następnie: nadmierna prędkość, nieprawidłowe skręcanie i wyprzedzanie. Z kolei najczęstszymi błędami pieszych, które przyczyniły się do zaistnienia niebezpiecznych sytuacji na drogach były: nieostrożne wejście na jezdnię  przed jadącym pojazdem (6 zdarzeń), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz leżenie lub stanie na jezdni. 4 pieszych, którzy doprowadzili do zdarzeń drogowych znajdowało się pod wpływem alkoholu.

Pamiętajmy, że kulturę zachowania na drodze kształtuje się już od najmłodszych lat. Policjanci pełniący służbę na drogach niejednokrotnie interweniowali w sytuacjach, gdy rodzic ciągnął swoje dziecko za rękę, aby przebiec na drugą stronę jezdni tuż przed jadącym pojazdem albo pospieszał malucha na przejściu dla pieszych, gdy miało się zapalić czerwone światło. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, ze dają zły przykład dzieciom, które potem naśladują ich ryzykowne zachowania . Wtedy od tragedii tylko o krok.

Apelujemy do rodziców, aby wyposażyli swoje pociechy, ale także samych siebie, w elementy odblaskowe lub specjalne kamizelki. W listopadzie szybko robi się ciemno, pada deszcze, co powoduje, że widoczność na drodze jest bardzo słaba. Pieszy ubrany na ciemno, idący poboczem drogi poza terenem zabudowanym, jest praktycznie niewidzialny dla kierowców samochodów. Jakikolwiek element odblaskowy przy plecaku, kurtce czy butach daje kierowcom szansę dostrzeżenia pieszego już  z odległości 300 metrów.

W żadnym wypadku nie przechodźmy przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, gdzie kierowcy się nas nie spodziewają. Nie wybiegajmy także zza stojącego pojazdu, bo wówczas jesteśmy dla kierowcy zaskoczeniem i nie dajemy mu szansy, aby zdążył zahamować. Kierowców prosimy, aby zachowali szczególną ostrożność w miejscach o największym natężeniu pieszych (szkoły, rejony marketów, targowisk, skrzyżowań) oraz na drogach poza miastem.

Jak wynika bowiem z analizy danych statystycznych, w ubiegłym roku w woj. pomorskim na drogach powiatowych i gminnych miało miejsce 49% wszystkich wypadków, które charakteryzowały się wysokim odsetkiem ofiar śmiertelnych (42%). Chojniccy policjanci na stałe mają w swój kalendarz wpisane spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. W najbliższy czwartek odwiedzą szkoły w Charzykowach, aby m. in. porozmawiać o bezpieczeństwie na drodze. Jednocześnie w trosce o pieszych zapowiadają, że każde ujawnione przewinienie popełnione przez kierowców lub pieszych, spotka się z odpowiednią reakcją, a sprawca poniesie konsekwencje swojego zachowania.

KPP