Pierwszy Uczniowski Budżet Obywatelski rozstrzygnięty

„Zawodowe lepsze jutro”, „Kasa z klasą”, „Nasza szkoła jest przyjazna i wygodna” – to nazwy tylko niektórych zwycięskich projektów zgłoszonych w ramach Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego Powiatu Chojnickiego.

Zainteresowanie było spore, a pieniądze trafiły już na konta wszystkich czternastu szkół.   |  fot. St. Powiatowe

– Jego celem jest zwiększenia zaangażowania uczniów naszych szkół. – mówi starosta chojnicki Marek Szczepański. – Postanowiliśmy na ten cel przeznaczyć w tym roku 140 tys. zł. Uczniowie szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Chojnicki bardzo poważnie podeszli do tematu UBO. Głównie dlatego, że w każdej z placówek walka toczyła się o 10 tys. zł. Tyle bowiem maksymalnie można było otrzymać na realizację projektu, który uzyskał największą liczbę głosów.

Grupy inicjatywne z każdej ze szkół, po pierwsze musiały wypełnić wniosek, w którym opisywały zaproponowany przez siebie projekt, a następnie przeprowadzały promującą go kampanie po to, aby uzyskać jak największą liczbę podpisów. To właśnie one, obok spełnienia wymogów formalnych, decydowały o tym, który z pomysłów otrzyma dofinansowanie.

Wśród naszych uczniów było ogromne zaangażowanie – mówiła podczas podsumowania nauczycielka Dorota Gibowska ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 4 w Chojnicach. – Wszyscy uczniowie koniecznie chcieli podpisać się pod projektem, aby mieć pewność, że doczekają się nowego miejsca w naszym ogrodzie do zabawy i nauki. Dla uczniów zwycięstwo ich projektów było ogromnym sukcesem. – Teraz będziemy mogli puszczać muzykę podczas przerw – mówił Jakub Pasiński z Technikum im. Stefana Bieszka w Chojnicach które niedługo będzie mogło pochwalić się radiowęzłem.

Mają 30 dni na realizację

Pieniądze trafiły już na konta wszystkich czternastu szkół. Jednym pozwolą zmodernizować system nagłaśniający auli, drudzy planują przeznaczyć go na piknik integracyjny, a kolejna grupa uczniów uznała, że w ich szkole przydałby się właśnie radiowęzeł. Teraz na realizację swoich pomysłów mają 30 dni. – To jest bardzo pozytywne i budujące, że nasz pomysł spotkał się z takim zainteresowaniem – mówi starosta Marek Szczepański. – Chociaż uczniowie nie mieli zbyt dużo czasu, podeszli do tematu bardzo odpowiedzialnie. Zaproponowane projekty są przemyślane i jak widać bardzo potrzebne.  Samorządowca cieszy przede wszystkim aktywna postawa młodych ludzi, bo taka był główna idea Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. – W tym projekcie chodzi nam o zaangażowanie uczniów w życie ich szkoły, a przez to też w budowanie postawy obywatelskiej. To jeden z elementów naszej polityki oświatowej – dodaje samorządowiec.

St. Powiatowe