Pierwsze badania od września

Centrum Medyczne Gemini zostało szczęśliwie wylosowane do udziału w programie Państwowego Zakładu Higieny dotyczącym wykrywania wirusa zapalenia wątroby typy C (HCV).

Katarzyna Karpus i Natalia Parda podczas szkoleniowego spotkania dotyczącego profilaktycznego programu.   |  fot. (ro)

Dzisiaj (30.07.) w siedzibie centrum gościła koordynatorka projektu Natalia Parda . - W Pomorskiem projekt realizuje także przychodnia w Człuchowie, Gdańsku, czy Ryjowie. Co jest jego istotą?  

- W ramach projektu 400 losowo wybranych osób otrzyma zaproszenie na bezpłatne badanie w kierunku HCV. Badania są anonimowe, dane osobowe są wykorzystane wyłącznie do dostarczenia wyniku badań. Pacjenci wypełniają  ankietę, dzięki której uczestnicy projektu w Gemini określą, czy badani są w grupie ryzyka. Kolejny etap to wizyta u lekarza i pobranie próbki krwi.

1

- Jeśli po dwóch tygodniach wynik okaże się pozytywny, wykonuje się test kontrolny. Po zweryfikowaniu jego wyników do bezpłatnego badania włączani sa domownicy i partnerzy seksualni pacjenta. Osoby, ze zdiagnozowanym wirusem otrzymują skierowanie na leczenie w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Co ciekawe, projekt skierowany jest nie do ochotników, lecz do wybranej losowo grupy pacjentów. Chodzi o to, by dotrzeć do tych osób, które rzadko korzystają z profilaktycznych programów a przez to nieświadomych, że mogą być zarażeni wirusem tak samo groźnym jak HIV.

Kto znajduje się w grupie ryzyka? Osoby, którym przetaczano krew lub preparaty krwiopochodne przed 1992 rokiem, zażywające dożylnie narkotyki, chorujący na hemofilię, pacjenci leczeni dializoterapią. Do osób zagrożonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C należą też ci ludzie, którzy przebyli liczne zabiegi chirurgiczne bądź stomatologiczne, wśród czynników ryzyka są też przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia.

Pierwsi pacjenci w Gemini będą badani od września a projekt zostanie podsumowany pod koniec I półrocza 2014 roku.

(ro)