Pielęgniarstwo to nie tylko zawód, ale powołanie

„Wyjątkową funkcją pielęgniarki jest asystowanie choremu lub zdrowemu w realizacji czynności, które przyczyniają się do zachowania lub przywrócenia zdrowia, które mógłby sam sobie zapewnić, gdyby miał do tego niezbędne siły, wolę i wiedzę".

Pielęgniarki wykonują pracę cieszącą się społecznym uznaniem. Niejednokrotnie muszą wykazywać się nadludzką cierpliwością i opanowaniem, aby móc nieść pomoc wymagającym podopiecznym.   |  fot. mat. partnera

Powiedziała Virginia Henderson, jedna z pierwszych pielęgniarek. Wśród wszystkich zawodów mających na celu pomoc ludziom szczególne miejsce zajmuje zawód pielęgniarki. Praca pielęgniarki przez wielu osób jest niedostrzegana, jednak jej znaczenie jest trudne do przecenienia. Na czym polega praca pielęgniarki, jakie są główne funkcje i obowiązki? Czy trzeba mieć jakieś cechy osobiste i czy są perspektywy na dalszy rozwój? O tym dowiesz się w tym artykule.

Co robi pielęgniarka

Pielęgniarka w poliklinice przyjmuje pacjentów, monitoruje karty ambulatoryjne, odbiera dane z badań i pilnuje, aby sterylne przedmioty były pod ręką lekarza. W gabinecie fizjoterapeutycznym pielęgniarka pracuje ze specjalnymi urządzeniami (ultradźwięki, elektroforeza itp.). Na oddziałach szpitala pielęgniarki wykonują zastrzyki, opatrunki, szczepienia, zakładają zakraplacze, monitorują leczenie przepisane przez lekarza oraz udzielają pomocy doraźnej w sytuacjach nagłych. Na sali operacyjnej pielęgniarka odpowiada za dostępność sprzętu, zapewnia ciągłość pracy chirurga.

Pielęgniarstwo to powołanie

Od pielęgniarki zależy bardzo dużo, bo to ona spędza najwięcej czasu z pacjentami. I dlatego tak ważne jest tutaj, zwłaszcza w naszych czasach, aby być tolerancyjnym, życzliwym, miłosiernym. Wiedzieć, gdzie się uśmiechać, okazywać współczucie i troskę. Myślę, że większość naszych pielęgniarek jest biegła w tej sztuce. I dlatego, pomimo dużej ilości pracy, która spada na ich plecy, doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków.

Podstawowe obowiązki pielęgniarki

Podstawowe obowiązki pielęgniarki

Praca pielęgniarki nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Obowiązki o najróżniejszej złożoności, odpowiedzialność, czasem nie mniejsza niż lekarza. Wszystkie zależą od rodzaju placówki medycznej, w której pracuje pielęgniarka i jej stanowiska. Niemniej jednak istnieje szereg typowych zadań wykonywanych przez tę kategorię personelu medycznego:

 * Wykonywanie zaleceń lekarskich;

 * Wstępne badanie pacjenta;

 * Gromadzenie danych do analizy;

 * Cierpliwa opieka;

 * Zapewnienie odpowiedniego i terminowego żywienia pacjentów.

 * Kontrola nad zmianą pościeli;

 * Zapewnienie transportu pacjentów;

 * Udzielanie pierwszej pomocy;

 * Monitorowanie stanu oddziałów;

 * Prowadzenie niezbędnej dokumentacji.

Kształcenie pielęgniarki zakłada obecność pewnych cech i cech osobowych, bez których osiągnięcie wyznaczonych celów będzie bardzo problematyczne.

Cechy osobiste pielęgniarki

W środowisku medycznym krąży żart, że „pielęgniarka to idealna żona”. Niemniej jednak praca pielęgniarki implikuje taki sam stosunek do wszystkich pacjentów, brak ich separacji ze względu na płeć, wiek, status społeczny. Jakie są więc te niezbędne cechy osobiste?

 * Doskonała pamięć;

 * Wytrzymałość;

 * Zdolność do współczucia, empatii;

 * Dobra koordynacja ruchów.

Oczywiście te cechy są niezbędne do wykonywania jakiejkolwiek pracy, ale jakość danej pracy zależy bezpośrednio od ich dostępności. Nie da się pomóc ludziom, jeśli nie pamiętasz serii instrukcji, nie wiesz, jak okazać dobry charakter i współczucie komuś, kto odczuwa ból, nie potrafi się opanować lub po prostu przez nieuwagę przegapia jakiekolwiek objawy choroby. Dokładność, klarowność i stały spokój to cechy charakterystyczne pracy pielęgniarki.

Kształcenie pielęgniarki wiąże się z taką samą odpowiedzialnością jak kształcenie lekarza. Oczywiście pielęgniarki nie leczą ani nie przepisują leczenia, ale nieprawidłowo wykonany zastrzyk lub niewykonane na czas badania mogą mieć tak samo poważne konsekwencje jak nieprawidłowe leczenie.

Zatrudnienie i kariera

Zatrudnienie i kariera

Jeśli interesuje Cię Praca Pielęgniarka, radzimy poszukać ofert pracy na wyspecjalizowanych portalach, takich, jak Jooble. Tacy specjaliści są bardzo poszukiwani w klinikach, szpitalach, pensjonatach, centrach kosmetologicznych, szkołach, przedszkolach i przedsiębiorstwach. Nie ma więc problemów z zatrudnieniem.

Trzeba jednak być przygotowanym na to, że praca pielęgniarki jest dość trudna, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pomaganie ludziom nie zawsze jest łatwe. Pielęgniarka może awansować na stanowisko naczelnej pielęgniarki. Ta praca ma bardziej charakter administracyjny. Ten specjalista:

* Nadzoruje pracę pielęgniarek;

* Tworzy harmonogram pracy;

* Zamawia materiały eksploatacyjne.

Pielęgniarka może ukończyć uniwersytet i zostać lekarzem. Mając wykształcenie średnie zawodowe, jest to o wiele łatwiejsze niż po szkole.

Specjalizacje

Ten zawód ma wiele specjalizacji, oto te najbardziej podstawowe.

Pielęgniarka oddziałowa opiekuje się pacjentami, zgłasza ich stan lekarzowi prowadzącemu, wykonuje zalecone przez lekarza czynności, czuwa nad czystością na oddziale i higieną pacjentów.

Pielęgniarka zabiegowa pracuje w sali zabiegowej, pobiera próbki krwi, wykonuje zastrzyki.

Pielęgniarka operacyjna przygotowuje salę i instrumenty do operacji, asystuje przy operacji oraz dostarcza niezbędne materiały.

Pielęgniarka rejonowa pomaga w widzeniu z lekarzem w poradni, przynosi karty, przygotowuje gabinet i inwentaryzację, wykonuje zabiegi zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pielęgniarka z kosmetologii pomaga kosmetologowi, pielęgniarka ze stomatologii pomaga dentyście i tak dalej.

Gdzie się uczyć, aby zostać pielęgniarką

Wybierając placówkę edukacyjną, w której zamierzasz otrzymać specjalizację, wszyscy kierują się swoimi życzeniami. Dla niektórych decydującym czynnikiem jest bliskość domu, dla innych koszt nauki, jeśli jest płatny, a dla niektórych prestiż placówki oświatowej. Zachęcamy do zapoznania się z wykazem uniwersytetów medycznych w Polsce. W każdym razie istnieje wiele najbardziej znanych specjalistycznych szkół średnich, w których można opanować pracę pielęgniarki.

1. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu;

2. Warszawski Uniwersytet Medyczny;

3. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku itd.

W sumie w Polsce jest bardzo dużo uniwersytetów, które umożliwiają zdobycie wykształcenia pielęgniarskiego. W każdej z nich możesz studiować jako pielęgniarka, wszystko zależy od Twoich preferencji. Pielęgniarki mogą pracować w szpitalach, prywatnych klinikach, różnych sanatoriach, szpitalach itp.

Po ukończeniu studiów pielęgniarskich możesz w przyszłości rozważyć jedną z opcji: pozostać na swoim stanowisku, podnieść kwalifikacje, a co za tym idzie otrzymać podwyżkę wynagrodzenia lub kontynuować naukę i zostać lekarzem.

Jeśli nie boisz się trudności zawodu, chcesz pomagać ludziom i połączyć swoje życie z medycyną – wybierz kierunek „Pielęgniarstwo”. Ten kierunek daje możliwość zdobycia obiecującego i pożądanego zawodu.

(mat. zewnętrzny)