Piec Chlebowy w Widnie

Odwiedzamy Widno i zachowany tam piec chlebowy, będący świadectwem dawnych zwyczajów kulturowych Kaszub.

Piec chlebowy w Widnie.   |  fot. R. Chmara

To ciekawy punkt dla tych, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku wśród zieleni i drzew, a jednocześnie poznać historię tego wyjątkowego miejsca, dowiedzieć się jak żyli nasi przodkowie i jak radzili sobie z codziennymi obowiązkami, m.in. pieczeniem chleba.
Piec piekarski można było spotkać w zamożniejszych zagrodach chłopskich już w latach 60 -70 XVIII w. Mieścił się on poza podwórzem, w drugiej części zagrody, przy samej granicy - na tak zwanym „ogrodzie”. Odległość pieca od podwórza wahała się od 25 do 60 m. Takie usytuowanie chronić miało do_ramki.jpgdrewniane i kryte słomą budynki mieszkalne i gospodarcze od zaprószenia się ognia. W piecu mieściło się około 24 bochenków chleba. Wypieki były ograniczone do okresu świątecznego lub ważnych uroczystości w rodzinie. Wśród posiłków dnia codziennego chleba nie było; zastępowały go „pączki” tzw. podpłomyki z mąki razowej, wypiekane wczesnym rankiem w popiele lub na rusztach kominka.
Po każdorazowym wypieku silnie nagrzany piec wykorzystywano do suszenia zebranych w lesie owoców, grzybów, warzyw, ryb czy mięsa wołowego, zimą zaś słomy lnianej oraz ziarna zbóż. Stąd wzięło się kaszubskie powiedzenie „ciepły piec nigdy nie próżnuje”. Starsi Kaszubi opowiadali, że piec spełniał w pewnych wypadkach rolę suchej łaźni. Przeziębioną osobę zamykano na pewien czas w ciepłym wnętrzu, aby przez silne wypocenia pozbyła się niebezpiecznej choroby. Istnieje jeszcze wiele opowieści i historyjek dotyczących wypieków z chlebowych pieców, związanych z gospodarką i obyczajami kaszubskimi. Aby poczuć klimat tamtych czasów, zobaczyć konstrukcję pieca i usłyszeć jeszcze wiele opowieści o tym wyjątkowym miejscu należy tam pojechać i zobaczyć to na własne oczy.
 W Zaborskim Parku Krajobrazowym znajdują się dwa piece chlebowe o różnych konstrukcjach, jeden z nich mieści się w omawianym wyżej Widnie, drugi niedaleko, bo już w Czernicy.
Dodatkową atrakcją dla turystów są coroczne imprezy pieczenia chleba w Widnie, odbywające się w pierwszych dniach sierpnia, organizowane przez UM w Brusach.
Opracowano na podstawie danych zawartych w materiałach Zaborskiego Parku Krajobrazowego

 1. 14 lutego 2016  00:40   http://www.budzinscy.pl   budzinscy.pl

  wykonawcy

  1
  0
 2. 12 czerwca 2015  22:54   budzinscy.pl   Firma Budzinscy

  Przebudowa pieca przez zduna Budzinskiego, który nadal buduje piece...

  0
  1
 3. 9 września 2013  07:56   piec chlebowy   k.c.

  bylem,widzialem,chleb z tego pieca jadlem.super przezycie,polecam,rzecz warta aby zobaczyc!!!

  1
  0