Perła baroku już otwarta!

Ten kościół pozostanie miejscem kultu Bożego, ale będzie też ośrodkiem kultury i sztuki - tak zapowiadali dzisiaj (15.12.) ks. Jacek Dawidowski i poseł Marek Biernacki.

Uroczystą oprawę w świątyni zapewnił m.in. chór Lutnia.   |  fot. (ro)

To ich determinacja doprowadziła do tego, że zabytkowy barokowy kościół pojezuicki lśni nowym blaskiem, przywrócono mu pierwotny wygląd wnętrza, udało się też stworzyć dodatkowe przestrzenie dla celów kultury. Co istotniejsze, program renowacji najważniejszych zabytków sakralnych w mieście będzie kontynuowany.

Dzisiejszą uroczystość, po koncercie chóru Lutnia, otworzył biskup Wiesław Śmigiel. W krótkim wykładzie streścił misję jezuitów w Chojnicach i powstanie ich dzieła, czyli kolegium jezuickiego, ważnego w skali całej Polski. Kolejny gość - Mirosława Stanisławska, inżynier kontraktu przypomniała o szczegółach całej inwestycji. Kosztownej, bo całość prac kosztowała 5, 5 miliona złotych.

fotoreportaz.jpg

Ale efekt jest imponujący i stwarza nowe możliwości, jak choćby organizacja wystaw. Doktor Henryk Paner z dumą prezentował wystawę Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, przedstawiająca sztukę funeralną. - Jest ona ewenementem na skalę europejską - przekonywał. Ekspozycja jest umieszczona nad boczną nawą kościoła. Inną ekspozycję - malarstwa można oglądać na poddaszu kościoła i sąsiedniej auli LO. To efekt plastycznych reminiscencji prof. Macieja Świeszewskiego i jego studentów z ASP.

Obydwaj gdańscy goście zapewniali, że będą organizować wspólnie z parafią kolejne wernisaże. Istotne informacje przywiózł zaś wspomniany już poseł Marek Biernacki. - Będziemy zabiegać o to, by także w bazylice przywrócić blask jej wnętrzu, przywrócić ołtarz i odnaleźć kryptę Hermana Hana. Zamierzamy też zdobyć pieniądze na renowację Starej Plebanii i Baszty Kościelnej.

Już jutro warto odwiedzić kościół gimnazjalny. Jak zapewnia ks. Jacek Dawidowski - warto zajrzeć od piwnic aż po dach. A wieczorem o godz. 20 warto odwiedzić bazylikę, by posłuchać Oratorium o św. Janie Chrzcicielu.

(ro)

fotoreportaz.jpg

  1. 17 grudnia 2012  12:18   To takie polskie...   Matka Polka

    Jak się nic nie robi dla ludu, to się narzeka,jak się coś robi dla ludzi też się narzeka...dla mnie pięknie, z głową i dla pokoleń...najłatwiej jest krytykować...i to anonimowo...kiedyś było ludzi stać na wspólną pracę np. podczas budowy kościołów - by prztrwały dla pokoleń, teraz jak już mamy wszystko na gotowe i tak jest źle...ja jestem zachwycona koncepcją i wykonaniem!!!!!!!!

    0
    0
  2. 16 grudnia 2012  13:40   Dodajmy, ze wlasicielem jest (1)   z

    Vatykan

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 16 grudnia 2012  14:19   hehehee, pewnie ze nie ...   anonim

      hehehee, pewnie ze nie zaklady mięsne, zawsze kościoly nalezaly do kogoś innego a nie np do miasta, debil jakis jestes

      0
      0
  3. 16 grudnia 2012  00:37   No to poszło z naszych podatków   K

    5,5 mln plus organy! Jest sie z czego cieszyć!

    0
    0