Pędzili ponad 100 km/h przez obszar zabudowany

Przez następne 3 miesiące nie wsiądzie za kierownice dwóch mężczyzn zatrzymanych do kontroli drogowej na terenie powiatu chojnickiego. Pędzili ponad 100 km/h przez obszar zabudowany.

Policja przypomina, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych.   |  fot. KPP

Policjanci ukarali obu kierowców mandatami w wysokości 2.000 zł, na ich konto trafiło po 14 punktów karnych. Wczoraj podczas działań ,,Prędkość” policjanci chojnickiej drogówki zatrzymali do kontroli dwóch mężczyzn, którzy za nic mieli obowiązujące ograniczenia prędkości. Pierwszy z nich 21-letni mieszkaniec Tucholi został zatrzymany w miejscowości Topole. Miernik prędkości wskazał  111 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h.

Kolejne znaczne przekroczenie prędkości miało miejsce kilka godzin później w miejscowości Doręgowice w tym przypadku 55-letni mieszkaniec gminy Wicko przekroczył dozwoloną prędkość o 60 km/h. Obaj kierowcy stracili prawa jazdy na najbliższe 3 miesiące. Policjanci ukarali ich mandatami wysokości 2 tysięcy złotych, a na ich konta trafiło po 14 punktów karnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h traci uprawnienia do kierowania na kolejne 3 miesiące. Jeżeli w tym czasie zostanie zatrzymany do kontroli drogowej, okres zatrzymania uprawnień będzie przedłużony do 6 miesięcy. Za trzecim razem prawo jazdy zostanie unieważnione. Do jego odzyskania niezbędne będzie powtórzenie kursu i zdanie egzaminu.

Obaj wspomniani kierowcy przez kolejne dwa lata będą musieli wyjątkowo uważać na to, z jaką prędkością poruszają się po obszarze zabudowanym. Mandat za takie samo wykroczenie popełnione w warunkach tak zwanej recydywy drogowej nakładany jest w podwojonej wysokości. Kara jest tym dotkliwsza, im wyższa jest prędkość, z którą porusza się pojazd. Za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 70 km/h w warunkach recydywy grozi 5 000 zł mandatu i 15 punktów.

KPP