Parlamentarzyści KO spotkali się z chojniczanami

Na prekampanijne spotkanie z mieszkańcami miasta przybyli wczoraj (18.05.) do CE-W parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. Liderem delegacji był Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki. Spotkanie poprowadził wicemarszałek Leszek Bonna.

W Chojnicach gościła grupa parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, która podczas otwartego spotkanie z mieszkańcami odpowiadała na pytania.   |  fot. (je)

Po przedstawieniu przybyłych gości i uczestników, wśród których byli m.in. starosta Marek Szczepański, burmistrz Arseniusz Finster i wójt Zbigniew Szczepański, Leszek Bonna żartobliwie zauważył, że na sali nie jest jedynym ulubieńcem „TVPiS”, gdyż do Chojnic przyjechali także Tomasz Grodzki i Krzysztof Brejza. Wprowadzenie do dyskusji było autorstwa Marszałka Senatu.

- Tworzymy drużynę Tuska – zadeklarował. Napomknął także o spadku z I ligi Chojniczanki oraz o tym, że jego teściowie pochodzą z niedalekiego Więcborka. Wyraził obawę, że w wypadku kolejnego wyborczego zwycięstwa PiS w nadchodzących wyborach parlamentarnych, „będziemy mieli drugą Białoruś”. Zachęcał zgromadzonych w CEW-ie, by wzięli udział w Marszu Wolności, który będzie 4 czerwca w Warszawie.

Dyskusję otworzyła Bożena Stępień deklaracją, że „nie damy odebrać sobie lasów”. Natomiast pierwsze pytanie od innej mieszkanki dotyczyło problemu długich kolejek do lekarzy – specjalistów: „- W chojnickim szpitalu dowiedziałam się, że reumatolog przyjmie mnie w 10/2026. W Grudziądzu termin oczekiwania na niego jest o wiele krótszy”. Jako lekarstwo na tę sytuację Tomasz Grodzki widział zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, gdyż w Polsce jest aktualnie poziom 4,7% PKB, a średnia europejska wynosi 9% PKB.

Jeden z kolejnych mówców zastanawiał się, co „będzie jak wygramy wybory. Jak ich (PiS) zdelegalizować?”. Nim Krzysztof Brejza, mieszkaniec Inowrocławia, odpowiedział, wyraził żal, że powiat chojnicki nie jest z Bydgoszczą w województwie kujawsko – pomorskim. Zapewnił pytającego, że rządząca aktualnie partia zostanie rozliczona, a we wszystkich instytucjach zostaną przeprowadzone audyty. Natomiast Tomasz Grodzki zadeklarował się, jako przeciwnik odpowiedzialności zbiorowej.

Ujawnił się na sali również zwolennik przekształcenia DK22 w trasę szybkiego ruchu. Parlamentarzyści z KO wyrazili pogląd, że po zakończeniu w Polsce budowy sieci autostrad, a na Pomorzu S-6 Szczecin – Trójmiasto, taka budowa jest możliwa. Były na sali także członkinie Inicjatywy ws. Obrony Lasku Miejskiego Monika Szczukowska oraz Marzenna Osowicka. Zarzucały Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi z PO, że zgodził się na odlesienie części Lasku Miejskiego. Leszek Bonna, i Arseniusz Finster, zgodnie wyjaśnili, że ta decyzja nie została „skonsumowana”, gdyż Rada Miejska Chojnic wycofała się z uchwalania zmiany planu miejscowego umożliwiającego zabudowę polany w Lasku.

Głos zabrał także Michał Piepiorka, któremu Leszek Bonna pogratulował odwagi podczas wizyty w Chojnicach Jarosława Kaczyńskiego. - Czuję się oszukany przez Platformę przed 20 laty, kiedy to poparłem wniosek o referendum ws. likwidacji Senatu, zmniejszenia Sejmu i wprowadzenia okręgów jednomandatowych – stwierdził. Jakub Rutnicki wyjaśnił, że rozumie niezadowolenie chojniczanina, ale „dziś jesteśmy w innym miejscu, niż 20 lat temu. Idźmy do przodu.” Natomiast Marszałek Senatu Tomasz Grodzki dodał, że złym pomysłem była likwidacja Senatu, gdyż jest on bardzo potrzebny i funkcjonuje w wielu krajach europejskich.

Pytanie zadał także związkowiec z Miejskich Wodociągów. Dotyczyło trwającej akcji protestacyjnej ws. odmowy zatwierdzenia zmiany taryfy na wodę i ścieki przez Wody Polskie. Odpowiedział jemu senator Janusz Pęcherz, który był prezydentem Kalisza. Przekazał, że senacka komisja złożyła w Sejmie projekt ustawy, która ma przywrócić samorządom uchwalenie nowych taryf przedsiębiorstwom wodociągowym.

Spotkanie zakończyło się po ok. 2 godzinach.

(je)