Papieski star na rynku

Przez ponad godzinę na chojnickim rynku zagościł dzisiaj (26.07) niezwykły pojazd - starannie zrekonstruowane papamobile, zbudowane na bazie stara z 1979 roku. dokładnie takie, które posłużyło papieżowi podczas pierwszej pielgrzymki.

Replika papieskiego pojazdu na chojnickim rynku.   |  fot. (ro)

Wzbudził dość umiarkowane zainteresowanie a u wielu osób zapewne wspomnienia związane bądź to z pierwszą lub też z kolejnymi papieskimi wizytami w Ojczyźnie. A jaka jest historia tego samochodu i jego wiernej repliki? Obszernej wiedzy dostarcza storna pomysłodawcy adamczak.com.pl. Przed pierwszą pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 roku zdecydowano o zbudowaniu polskiego papamobile na podwoziu wojskowego Stara 660M2. Był to pierwszy tego typu pojazd zbudowany poza granicami Watykanu. Ponieważ papież pragnął i miał takie życzenie by będąc w Polsce jeździć polskim samochodem episkopat złożył zamówienie do PIMot-u w Warszawie. Było ono bardzo sprecyzowane. Przede wszystkim gondola samochodu musiała ważyć ponad 3 tony, bo na wcześniejszej pielgrzymce JPII w Meksyku były problemy ponieważ tłum napierał na samochód wiozący papieża. Gondola o takiej wadze chroniłaby go przed wywróceniem. Po wyborze marki samochodu PIMot złożył zamówienie do Starachowic gdzie zaprojektowano i wykonano dwa identyczne pojazdy o numerach ram 9226802 oraz 9226712 (jeden miał służyć jako zapasowy). Po polakierowaniu kabiny na kolor biały założono chromowane lusterka i mocowania a ramy polakierowano na kolor czarny.

Chcemy zaznaczyć, że w historii fabryki tylko dwie ramy były polakierowane na kolor czarny a reszta produkcji na kolor zielony przez tzw. zanurzenie, ponieważ Stary 660 były produkowane tylko dla wojska i milicji. Po wykonaniu tych dwóch samochodów przetransportowano je do PIMot-u do Warszawy gdzie na miejscu została zbudowana gondola i osadzona na jednym ze Starów. Drugi pojazd czekał jako zapasowy w razie awarii pierwszego. Po zakończonej pielgrzymce na polecenie władz PRL gondole papieską zniszczono a samochody z powrotem trafiły do FSC w Starachowicach. Tu zostały przekonstruowane na samochody transportowe do PGR-ów. Jeden o nr ramy 92261712 został sprzedany do PGR Stanomino koło Białogardu, a drugi o nr 9226802 do PGR-u w miejscowości Główczyce koło Słupska. Odkupiliśmy ramę o nr 9226802 i części podwozia w miejscowości Główczyce oraz części silnikowe i zderzak z miejscowości Stanomino k/ Szczecinka. Rama z samochodu o nr 9226712 została zezłomowana w miejscowości Wierzchowo koło Szczecinka przez Pana Kakao o czym świadczą jego oświadczenie i dokumenty w Wydziale Komunikacji w Szczecinku. Poszczególne części wykorzystane do budowy posiadają stosowne certyfikaty i dokumentację notarialną. Pozostałe służące do odbudowy są zakupione od osób prywatnych i ze złomowisk do tego samemu modelu. Do prac włączyli się studenci Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, którzy na podstawie materiałów źródłowych wykonali techniczną dokumentację wozu. Wszystkie prace przy rekonstrukcji* samochodu JPII wykonaliśmy samodzielnie na własny koszt ale będzie on udostępniany na wszystkie uroczystości kościelne i państwowe bezpłatnie.

W dniu 6 maja samochód został poświęcony przez księdza biskupa Mariana Florczyka który został też jego ojcem chrzestnym. Na uroczystości obecni byli pracownicy którzy pracowali nad jego rekonstrukcją oraz doktor Andrzej Jeżowski, przedstawiciel rzeczoznawców PZMot w Kielcach którzy swoją radą i wiedzą pomagali przy odbudowie samochodu.

oprac. (ro)

fotoreportaz.jpg

  1. 27 lipca 2011  00:02   Genialnie!   m

    Najważniejsze,że samochód ma ojca chrzestnego w osobie samego biskupa! Co za naród...

    0
    0