Paczki nie dla każdego

- Niestety tym razem nie otrzymaliśmy paczek na święta - skarży się jeden z naszych czytelników. - Wiem, że również inne czerskie i chojnickie firmy nie przekazały tradycyjnych upominków.

Kryteria przyznania prezentów świątecznych nie zależą od...Mikołaja, bo gdyby mógł - dałby każdemu upominek.

Zdaje sobie sprawę, że wpływ na taką sytuację ma kryzys gospodarczy. Jednak z drugiej strony widzę, że mój pracodawca wyprodukował podobną ilość towarów co w ubiegłym roku. Czy nie jest czasami tak, że część właścicieli wyręcza się kryzysem i obcina pracownikom dodatkowe świadczenia? Czy zakład pracy, który zatrudnia kilkadziesiąt osób, jest zobowiązany do udzielania pomocy socjalnej? - pyta .
- Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełen etat - wyjaśnia Jolanta Zedlewska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. - Zasady przeznaczania środków z funduszu, zgromadzonych na osobnym koncie, regulują wewnętrzne regulaminy opracowane w porozumieniu z przedstawicielami załogi. paczka.jpgZgromadzone środki z bieżącego odpisu, jak również te nie wydane z lat poprzednich, mogą być przeznaczone jedynie na działalność socjalną np. na paczki, bony, zapomogi, dofinansowanie wypoczynku lub inną pomoc socjalną. Pracodawca może jednak zrezygnować z tworzenia ZFŚS, ma do tego prawo, jeśli uczyni to w zakładowym układzie zbiorowym pracy bądź regulaminie wynagradzania i o tym fakcie powiadomi załogę. Takiej możliwości nie mają jedynie pracodawcy z sektora finansów publicznych.
Dodajmy, że firmy mogą środki w wysokości ok. 1000 zł (na jednego pracownika rocznie) - zgromadzone w funduszu, zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Pieniądze znajdujące się na koncie ZFŚS pochodzą ze środków przedsiębiorstwa i nie są ściągane z pensji pracowników. Wszystkie świadczenia socjalne mają charakter uznaniowy, gdyż decyzja o ich przyznaniu i wysokości jest zawsze uzależniona wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej ubiegającej się o świadczenie. W praktyce oznacza to, że pracownik mimo posiadanego ustawowego uprawnienia do korzystania z ZFŚS może żadnych świadczeń nie otrzymać.
T.O.