Oświadczenie do ostatnich wydarzeń politycznych w kraju

W związku z wydarzeniami ostatnich dni publikujemy oświadczenie klubu Tygodnika Powszechnego w Chojnicach.

Klub jest otwarty na ludzi o różnych poglądach, ale wyznających mądrą tolerancję, szanujących godność innych. Wyraża też zaniepokojenie w związku z ostatnimi wydarzeniami w polityce.

"Klub Tygodnika Powszechnego w Chojnicach, organizator Chojnickich Tygodni Demokracji w II LO, wyraża głębokie oburzenie i stanowczy protest przeciwko podjęciu uchwały o powołaniu specjalnej komisji państwowej ds. zbadania wpływów rosyjskich. Jesteśmy przekonani, że prawdziwym celem tego gremium będzie wola wyeliminowania z życia publicznego oponentów politycznych. Nie możemy się zgodzić na taki system bez prawdziwego dostępu do sprawiedliwości, do niezawisłego sądu, wyłącznie na podstawie decyzji administracyjnej.

Mamy świadomość, że atmosfera kampanii wyborczej i niewielka ilość czasu, jaki pozostał do wyborów, nie sprzyjają pracom zmierzającym do wyjaśnienia rosyjskich wpływów w polskiej polityce, chociaż dostrzegamy sam problem i sądzimy, że kwestia ta powinna być podjęta  przez odpowiednie służby. W tegorocznej edycji Chojnickiego Tygodnia Demokracji, która odbędzie się we wrześniu, przypomnimy postać Tadeusza Mazowieckiego, w związku z 10. rocznicą jego śmierci. Pamiętamy jego słowa: „Można się różnić, można się spierać. Ale nie wolno się nienawidzić".

(nad.)