Odwiedziny artystów i wolontariuszy z Orlika w hospicjum „Aniołowo” w Chojnicach

W hospicjum w Chojnicach miało miejsce wyjątkowe spotkanie, ponieważ do osób chorych przybyli z odwiedzinami wolontariusze z Orlika - rodzice i ich dzieci, które pełnią posługę ministrantów w kaplicy zakonnej Sióstr Franciszkanek.

Hospicjum doczekało się niecodziennych gości, a wizyta na pewno pozostanie w pamięci odwiedzających, jak i pensjonariuszy.

Wraz z ich duszpasterzem o. Arkadiuszem Czają franciszkaninem oraz artystą Polskiej Estrady Pawłem Czają, światowej sławy iluzjonistą, a także wolontariuszką Elżbietą Plata z Kościerzyny. Grupa ta, od dłuższego czasu organizuje w różnych miejscach w Polsce akcje charytatywnej pod hasłem: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Wyjątkowe jest to, że wspomniani uczestnicy akcji organizują swe dzieła dobroczynne łączą je z występami artystycznymi. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Święta w kaplicy hospicjum, pod przewodnictwem ks. Kapelana Tomasza Mońko.

Po wspólnej modlitwie, w salce odbyła się część artystyczna, w której uczestniczyły osoby chore, personel medyczny, przybyli woluntariusze, ks. Kapelan i o. Arkadiusz. Artysta Paweł Czaja wystąpił jako klaun - iluzjonista wraz z ministrantem Oskarem Mientkim, uczniem klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Dziemianach, przebranym za maskotkę przedstawiającą myszkę Miki. Iluzjonista zaprezentował program artystyczny pokazując sztuczki, wywołując u widza dużą radość. Uśmiech na twarzy osoby chorej, to wyjątkowy dar dla tych wszystkich, którzy niosą pomoc w różny sposób.

W czasie spotkania wręczano chorym upominki – maskotki oraz widokówki z klasztorem w Orliku i obrazki Matki Bożej. O. Arkadiusz modlił się przy każdej osobie chorej, udzielając jej błogosławieństwa Bożego. Mateusz Sumionka, uczeń klasy piątej Szkoły Podstawowej w Lubni, a zarazem ministrant z Orlika, który czynnie uczestniczył w akcji charytatywnej w hospicjum, podzielił się swoimi przeżyciami: Odwiedzamy osoby chore w hospicjach, by z nimi porozmawiać, a także wnieść w ich serca trochę radości przez zabawę.

Na zakończenie wręczamy im upominki - maskotki. Uważam, że praca opiekunów i lekarzy w hospicjum jest bardzo trudna oraz odpowiedzialna, ponieważ wymaga dużego zaangażowania. Widząc uśmiechnięte twarze osób chorych i starszych myślę, że powinniśmy organizować częściej takie akcje charytatywne. Wolontariusze i artyści byli pod wielkim wrażeniem miejsca, jakim jest hospicjum „Aniołowo” w Chojnicach. Natomiast o. Arkadiusz podkreślił wielką troskę zarządu i personelu medycznego o osoby chore i rodzinną atmosferę.

Stwierdził, że postawa dobroczynna kształtuje serca ludzi ku dobru i z pewnością zaowocuje w nas szlachetnością serc. Uczy szacunku do wszystkich ludzi i zauważenia drugiego człowieka będącego w potrzebie. Inicjatywa „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, nabiera wyjątkowego znaczenia i rozmachu, co świadczy o wielkim i pięknym sercu tak wielu ludzi. Na zakończenie spotkania franciszkanin podziękował wszystkim, którzy poświęcają się dla chorych w hospicjum, podkreślił ich wyjątkowe powołanie, doceniając także ich wielkie i szlachetne serca. Udzielił wszystkim błogosławieństwa Bożego.

Wolontariusze, związani z klasztorem w Orliku, są już znani z częstych akcji dobroczynnych na rzecz pomocy chorym dzieciom, osobom starszym i dla rodzin z Ukrainy. Doceniają to także znane osoby. Podziwia ich, ceniona i sławna piosenkarka Krystyna Giżowska, która także włączyła się do tej akcji charytatywnej; stwierdzając, że: Akcja, którą zapoczątkował o. Arkadiusz Czaja i skupione wokół niego osoby o szlachetnym sercu, wrażliwe, chcące pomóc potrzebującym to piękny dar serca. Każdy przecież może ofiarować coś co wywoła uśmiech na twarzy i pozwoli zapomnieć choć na chwilę o bólu. Może to być maskotka, piosenka, teatrzyk, sztuka iluzji lub żeby po prostu być i przytulić.

O. Arkadiusz potrafi „zarazić” swoją pasją innych, a to piękna cecha, którą posiadają nieliczni. Cieszę się, że włącza w tę akcję również artystów - przyjaciół, a że do nich zaliczył również moją osobę, to wielkie wyróżnienie. Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy wspierają dzieło o. Arkadiusza, a także tych, którzy pragną włączyć się w tę akcję. Piękne i wyjątkowe jest to, że coraz więcej osób włącza się do akcji „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, przysyłając maskotki, które są przekazywane osobom chorym w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej, a także dzieciom i młodzieży w domach dziecka oraz w specjalnych ośrodkach opiekuńczych.

Należy podkreślić, że do współuczestnictwa w akcji włączyły się także sławne osoby ze świata artystycznego takie, jak: Krystyna Giżowska, Halina Frąckowiak, Andrzej Rybiński, Jan Wojdak, Stanisław Czaja „Oriano”, Joanna i Paweł Czaja „Duo Paulo”, Izabela Wiśniewska z chórem „Sereno”, Honorata Siergun z chórem „Oremus” i scholą „Mazurskie Słowiki”, a także Jan Szulc z chórem „Pięciolinia”.

Bezinteresowna pomoc osobom chorym jest wpisana w działalność ministrantów z Orlika razem z rodzicami, duszpasterzem i siostrami franciszkankami. Bardzo ważna i szlachetna jest postawa zainteresowania się osobami samotnymi oraz chorymi. Kolejnymi miejscami, do których udadzą się w najbliższych tygodniach wolontariusze z Orlika wraz z artystami, to szpital i specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy w Ostródzie, w woj. warmińsko-mazurskim.

Red. Bożenna Pomorska