Odbiór katalizatorów: dlaczego warto skupować, ile płaci się za katalizatory

Katalizatory to obowiązkowe elementy układu wydechowego w nowoczesnych pojazdach mechanicznych. Ich głównym zadaniem jest neutralizacja spalin poprzez przekształcanie niebezpiecznych produktów spalania w stosunkowo nieszkodliwe substancje.

Katalizatory są elementem, które w przypadku zużycia są wymieniane na nowe, aniżeli poddawane regeneracji. Zakup nowego wiąże się z niemałym kosztem, aczkolwiek oddanie starej części do skupu pozwala w dużym stopniu zrekompensować ten wydatek.   |  fot. ilustrac.

Konieczność montażu takich filtrów w pojazdach związana jest z wprowadzeniem surowych norm środowiskowych serii EURO. W krajach WNP obowiązują jeszcze przepisy EURO-2 i EURO-3, ale na terytorium krajów europejskich pojazdy muszą już spełniać normy EURO-5 i EURO-6. Nieprzestrzeganie tych norm w Europie może wiązać się z poważnymi karami.

Dlaczego warto kupować używane katalizatory?

Katalizatory mają ograniczoną żywotność, wynoszącą średnio 100 000-130 000 kilometrów. Z czasem wewnętrzna struktura plastra miodu zatyka się sadzą, produktami zużycia silnika (wióry metalowe) i innymi cząstkami (azbest, piasek itp.). W wyniku tego katalizatory nie mogą już odpowiednio spełniać swojej funkcji i oczyszczać spalin. W takim przypadku konieczna jest wymiana starej części na nową.

Ale co zrobić z zużytym katalizatorem samochodowym? Kiedyś wyrzucali go, a dzisiaj na skupie katalizatorów można całkiem nieźle zarobić. Wiele firm kupuje to urządzenie filtrujące, ale po co im to? Idea polega na tym, że powierzchnia wewnętrznej struktury komórkowej jest pokryta szlachetnymi metalami — to te metale, z którymi spaliny reagują chemicznie.

Platyna, pallad i rod mają wysoką wartość, która przekracza cenę złota. Dlatego firmy skupują używane katalizatory, wydobywają metale szlachetne za pomocą specjalnych urządzeń, a następnie utylizują niepotrzebne resztki. Dzięki temu mogą na tym zarobić.

Skup katalizatorów: co wpływa na cenę?

Cena używanych katalizatorów opiera się na cenie szlachetnych metali na giełdzie w Londynie. W punktach zbioru zazwyczaj rekompensuje się właścicielowi starego katalizatora 75% wartości rynkowej metalu szlachetnego. Jednak tylko firmy zajmujące się recyklingiem i utylizacją przestrzegają tej zasady — odsprzedawcy mogą zapłacić pięć lub dziesięć razy mniej. Dlatego lepiej kontaktować się bezpośrednio z firmami utylizacyjnymi.

Warto zauważyć, że ceny nabycia nie określają katalogi — koszt zużytego katalizatora zależy od:

* typu silnika i pojemności skokowej: samochody z silnikami o dużej mocy są wyposażone w katalizatory zawierające więcej metali szlachetnych;

* zawartość szlachetnych powłok galwanicznych;

* aktualnego stanu masy ceramicznej.

Na cenę neutralizatora wpływają: skład powłok szlachetnych, marka producenta, jakość stosowanego paliwa, styl jazdy właściciela, przebieg samochodu.

(mat. zewnętrzny)