Od nowego roku PUE ZUS obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy przedsiębiorcy będą musieli posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dotychczas taki obowiązek dotoczył jedynie tych, którzy rozliczali składki za więcej niż 5 osób.

Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.   |  fot. ilustrac.

Od nowego roku każdy płatnik składek, niezależnie czy opłaca składki tylko za siebie, czy też zatrudnia jedną, dwie czy więcej osób, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE. Profil na ułatwia i przyspiesza wymianę korespondencji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, jest też pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych. To tam ZUS będzie kierował korespondencję, dlatego ważne jest, aby profil był aktywny.

Każdy płatnik musi założyć profil na PUE do końca grudnia tego roku. Jeżeli tego nie zrobi nie, to ZUS złoży mu profil do 31 stycznia 2023 r. Płatnik będzie musiał przekazać do ZUS swój adres poczty elektronicznej. Profil na PUE warto założyć już teraz i zapoznać się z możliwościami tego e-urzędu. Dzięki PUE przedsiębiorcy wiedzą o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników i stanie bieżących rozliczeń z ZUS.

Płatnicy składek mogą tą drogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, a także utworzyć zaświadczenie o niezaleganiu samodzielnie i przekazać do instytucji, która tego oczekuje. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Jego autentyczność można zweryfikować on-line w udostępnionej przez ZUS wyszukiwarce. Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login.

Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście w każdej placówce ZUS. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej. ZUS organizuje szkolenia online poświęcone działaniu PUE.. Informacje o szkoleniach można znaleźć na stronie internetowej zus.pl w zakładce „Szkolenia i wydarzenia”. Wszystkie szkolenia są bezpłatne.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego