Od jutra łatwiej z meldunkiem

Od 1 stycznia 2013 r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym będziemy mogli załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Od Nowego Roku nie będziemy musieli najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować.

Z początkiem stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego.   |  fot. slubice.tv

Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać meldunku. Przy zameldowaniu nie będziemy podawali informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym. Nie będzie również obowiązku przedkładania książeczki wojskowej. Ułatwienia w kwestiach meldunkowych przewiduje ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego. Zgodnie z nowymi przepisami nie będziemy musieli najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim urzędzie móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Od Nowego Roku przy dokonywaniu meldunku, nie będzie obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej.Zniesione zostaną również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Obecnie, zgodnie z przepisami, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi m.in. grzywna. Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Z aktualnych 4 dni, termin zostanie wydłużony do 30 dni. Zgodnie z oczekiwaniami obywateli będzie można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Oznacza to, że ustanowiony przez nas pełnomocnik będzie mógł nas m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące.

Ponadto od 1 stycznia 2013 roku zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy. Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie będą mieli obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.

(ro)

  1. 1 stycznia 2013  18:51   przepisy meldunkowe (1)   bez dowodu inipu azyje

    to pozostalosc po erze mordercy stalina ktory to we wszstkich podbitych panstwach wprowadzil obowiazek meldunkowy na wzor systemu jaki w tej dziedzinie obowiazywal w rosji bolszewickiaj po rewolucji i obowiazuje po dzien dzisiejszy.jak my jestesmy w tej dziedzinie zacofani niech swiadczy fakt ze wkrajach w ktorych wolnosc nigdy nie zostla ludzaiom odebrana nie ma obowiazku meldunkowego wcale!karzdy jest tym za kogo sie podaje.czy uczciwy czlowiek nie majacy nic do ukrycia bedzie sie podawal za kogos innego w chotelu czy urzedzie?po co!a swiat przestepczy zaopatrzy sie w mnogosc falszywych dowodow czy paszportow co to za problem.w wolnym swiecie na psiadane prawo jazdy mozna zalatwic wszystko w banku czy urzedzie,ludzie nie maja dowodow osobistych bo poco karzdy co sie urodzil ma przecierz akt urodzenia i moze go przedstawic jesli zajdzie taka potrzeba.u nas karzdy ma dowod nip pesel paszport ksazeczke wojskowa zaswiadczenie z urzedu spraw obywatelskich wazne trzy miesiace ze sie mieszka pod danym adrsem.a jak sie idzie do urzedu lub gdzies cos zalatwic to nigdy sie nic nie zagadza a urzednicy tona w tym co sami wytworzyli.to post komunistyczna ciagota do kontrolowania wszystkich i wszystkiego.do tego dodajac propagowanie wszelkiej masci donnosicielstwa i prowokatorstwa wyraznie nakresla ramy systemu wktorym przyszlo nam zyc

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 1 stycznia 2013  22:49   Wiem ,że to nie sprawdzian ...   elf

      Wiem ,że to nie sprawdzian ortograficzny ,ale "chotel" "karzdy" oraz "przecierz" piszemy trochę inaczej . Warto pisać poprawnie , świadczy to o człowieku .

      0
      0
  2. 31 grudnia 2012  13:13   Takie głupie przepisy to ...   @

    Takie głupie przepisy to tylko mogły w Polsce obowiązywać, nie rozwiąże to jednak dalszych absurdów, ale dobrze, ze chociaż zrobiono mały krok do przodu, bo z jakiej racji mam urzędasowi odpowiadać na pytania dotyczące mojego zycia osobistego i prywatnego?

    0
    0