Obchody Kupałnocki

Historia obchodów Sobótki to właściwie nieustanna rywalizacja pogańskiej tradycji Słowian z katolickim Kościołem. W noc letniego przesilenia Słowianie obchodzili kupałnockę. Było to zgromadzenie związane z pierwszą kąpielą w roku.

Najbardziej znaną wróżbą sobótkową jest puszczanie wianków na wodę.   |  fot. arch.red.

Sobótkowe zwyczaje przez wiele wieków zachowały się niemal w nie zmienionej formie na terenie całej Polski. Niektóre uległy chrystianizacji, a na pewno większość z nich straciła swe dawne magiczne znaczenie. Nie mniej hołdując tradycji warto wybrać się 23 czerwca do Swornegaci, chociażby dlatego, żeby tradycji stało się zadość.

(red)  

Plakatg

nie_obrazaj.jpg

  1. 22 czerwca 2012  14:57   wole swięto kupały niz ...   anonim

    wole swięto kupały niz jakies sztuczne walentynki

    0
    0
  2. 22 czerwca 2012  14:41   najwięcej bożków czci ...   lipka

    najwięcej bożków czci kościół katolicki. roi się od nich niesamowicie i wciąż przybywa. Brawo mieszkańcy Sworów. Musimy być świadomi naszych korzeni. a tak na marginesie katolicyzm rzymski to nie chrześcijaństwo tylko jakaś jego hybryda.

    0
    0
  3. 21 czerwca 2012  19:31   Noc Kupały była o wiele ...   anonim

    Noc Kupały była o wiele wcześniej niż chrześciaństwo. To chrześciaństwo zostało Nam narzucone - wracamy do słowianskich tradycji i bardzo dobrze, że tak się dzieje.

    0
    0
  4. 21 czerwca 2012  17:37   Sworacy dziwie się Wam ...   anonim

    Sworacy dziwie się Wam .Wracacie do pogańskich zwyczajów ,a ponoć Kaszubi to chrześcijanie , nie można czcić mamony i bożków i Boga jedynego- naszego Stwórcy .Ludzie opamiętajcie się - wrodźcie do źródeł wiary.

    0
    0