Obchody Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej

Od prelekcji Mirosława Sprengera z IPN i pokazu filmu dokumentalnego o niemieckich zbrodniach w pierwszych tygodniach okupacji w 1939 rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci o pomordowanych przez okupanta.

Wystawa przedstawia dramatyczne losy polskiej ludności cywilnej na Pomorzu jesienią 1939 r.   |  fot. (je)

Kolejny ich punkt, to wernisaż okolicznościowej wystawy na Starym  Rynku. W Chojnickim Centrum Kultury o godzinie 10.00 młodzież z chojnickich szkół średnich miała okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, którą miał wykładowca z bydgoskiego Instytutu Pamięci Narodowej Mirosław Sprenger.

Obejrzeli ją także m.in. burmistrz Arseniusz Finster, poseł Aleksander Mrówczyński, Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang, archeolog Dawid Kobiałka ze swym ojcem. Na wstępie „lekcji” dyrektor Biura Poselskiego Aleksandra Mrówczyńskiego Wojciech Rolbiecki serdecznie podziękował władzom miasta oraz pracownikom ChCK za pomoc w organizacji obchodów.

Po jej zakończeniu odbył się na płycie Starego Rynku wernisaż okolicznościowej wystawy nt. Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej. Jako pierwszy zabrał głos Mirosław Sprenger z IPN, który już skrótowo przybliżył zebranym tło wydarzeń z pierwszych miesięcy niemieckiej okupacji po 1.09.1939 na ziemi chojnickiej i na terenach przedwojennego województwa pomorskiego, które dziś, to tereny województw kujawsko – pomorskiego i pomorskiego. Kolejnymi mówcami byli poseł Aleksander Mrówczyński, wicewojewoda Mariusz Łuczyk, burmistrz Arseniusz Finster oraz prezes IPN Karol Nawrocki.

Więcej w zapisie video z konferencji na Starym Rynku.

(not i fot.je). UM