Obalamy mity o inwestowaniu w nieruchomości

Wśród wszystkich dostępnych opcji inwestycyjnych nieruchomości są tą, z którą kupujący mają tendencję do emocjonalnego wiązania się.

Nabywcy nieruchomości na całym świecie mają emocjonalny związek z nieruchomościami, które kupują.   |  fot. ilustracyjne

Jeżeli ktoś chce uniknąć uwikłania w emocjonalne aspekty inwestowania w nieruchomości i podejmować rozsądne finansowo decyzje, musi rozpoznać mity dotyczące nieruchomości.

Mit: Grunty są rzadkie

Najczęstszym mitem rozpowszechnianym przez sprzedawców nieruchomości i innych zwolenników inwestowania w nieruchomości jest to, że ziemi jest mało. Na świecie jest tylko ograniczona ilość ziemi. W połączeniu z faktem, że liczba ludności na świecie rośnie każdego dnia, nasuwa się wniosek, że ceny ziemi na świecie będą stale rosły, ponieważ zawsze będzie jej brakowało. Jednak spojrzenie na liczby pokazuje, że tak nie jest. Zobacz przykładowe ceny działek https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/dzialki/. Rozwój technologiczny pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie ziemi. Przeprowadzono badania w tym zakresie, z których wynika, że nawet gdyby populacja świata wzrosła czterokrotnie, to i tak pozostałaby wystarczająca ilość ziemi, aby wszyscy ludzie mogli przetrwać i rozwijać się!

Mit: Ceny ziemi zawsze idą w górę

Ta logika dominuje głównie w krajach rozwijających się, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat doświadczyły bezprecedensowego boomu w sektorze nieruchomości. Cena ziemi w tych krajach wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad. W rezultacie ludzie w tych krajach uwierzyli, że cena ziemi zawsze rośnie, czyli że nieruchomości zawsze zyskują na wartości. Ceny gruntów są związane z wieloma czynnikami, a jednym z nich jest ogólny stan gospodarki. Często inwestycja w nieruchomości jest bardzo dobrym sposobem na ulokowanie swoich oszczędności, ale nie możemy być w 100% pewni, że za kilka lat dany zakup zwróci nam się kilkukrotnie.

Mit: Kupowanie jest lepsze niż wynajmowanie

Nabywcy nieruchomości na całym świecie mają emocjonalny związek z nieruchomościami, które kupują. Od dawna zakup nieruchomości był uważany za "dorosłą" rzecz do zrobienia dla człowieka. Decyzja ta nie ma wsparcia finansowego i jest zakorzeniona w przekonaniu, że posiadanie nieruchomości w jakiś sposób zwiększa bezpieczeństwo ekonomiczne.

Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę aspekty finansowe, to jest to oczywista nieprawda. Są sytuacje, w których zakup jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, podczas gdy w innych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wynajem. Wybór idealnego rozwiązania zależy więc od konkretnego przypadku. WIęcej odnośnie nieruchomości na ogloszenia24m.pl

(mat. zewnętrzny)