O jakości życia i poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu chojnickiego

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyła się w środę 20 grudnia prezentacja książki „Pomiar jakości życia i poczucia bezpieczeństwa na poziomie lokalnym. Przykład powiatu chojnickiego”.

Starosta Marek Szczepański odbierając medal podkreślił, że powiat już od wielu lat współpracuje ze słupską uczelnią wyższą, także w innych dziedzinach naukowych.   |  fot. MBP Chojnice

W spotkaniu uczestniczyli dwaj z trzech autorów – prof. dr hab. Janusz Gierszewski oraz dr Wojciech Piestrzyński, pracownicy Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Gości oraz uczestników przywitał wicedyrektor MBP Przemysław Zientkowski. Następnie głos zabrał Janusz Gierszewski. Zanim jednak omówił, jaka jest tematyka książki, podziękował staroście chojnickiemu Markowi Szczepańskiemu za współpracę z Zakładem Bezpieczeństwa Wewnętrznego UP w Słupsku i wręczył mu okolicznościowy medal.

W książce zamieszczone zostały wyniki badań dotyczących jakości życia i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu chojnickiego. Badania te przeprowadzone zostały w ramach grantu starostwa powiatowego na zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Podczas spotkania dr Wojciech Piestrzyński omówił niektóre z wyników tych badań. Jak podkreślił, badania przeprowadzono w marcu i kwietniu 2022 roku i miały na nie wpływ sytuacja pocovidowa oraz ówczesna sytuacja kraju, dzisiaj wyniki mogłyby być już inne.

Wojciech Piestrzyński przedstawił m.in., jak mieszkańcy powiatu ogólnie oceniają jakość swojego życia, a także, jak ją oceniają przez pryzmat małżeństwa, domu lub mieszkania w jakim żyją, własnej sytuacji finansowej, stanu zdrowia, życia seksualnego, relacji z koleżankami i kolegami, przez pryzmat sytuacji w kraju czy poziomu usług świadczonych w powiecie. Można było się dowiedzieć, że prawie 62 proc. mieszkańców powiatu chojnickiego ogólnie ocenia jakość swojego życia na poziomie umiarkowanym, przy czym zdecydowanie lepiej oceniają ją mieszkańcy miast niż gmin wiejskich.

W badaniach było także pytanie o poczucie bezpieczeństwa w powiecie oraz o instytucje, które wpływają na kształtowanie tego poczucia bezpieczeństwa – policję, Straż Miejską, Państwową Straż Pożarną, Ochotniczą Straż Pożarną, ochronę zdrowia i pomoc społeczną. – „Tutaj, myślę, poczucie bezpieczeństwa można uznać za przyzwoite” – skomentował prelegent. Po prezentacji był czas na pytania, a spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z autorami badań i książki.

MBP Chojnice