Nocne wędrowanie na szlaku historii i sztuki

Oj, było co oglądać! Podczas tegorocznej Nocy Muzeów wiele osób wędrowało, aby przyjrzeć się o niecodziennej porze śladom przeszłości i dotknąć sztuki. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania przygotowując po raz pierwszy tak szeroką ofertę programową.

Noc Muzeów na stałe zagościła w kalendarzu imprez. Okazuje się, że to wydarzenie nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci.   |  fot. (m.n.)

Brama Człuchowska i Kurza Stopa kusiły rozmaitymi ekspozycjami. Interesująca była prezentacja muzealnych zabytków po konserwacji i wystaw, w tym artefaktów odkrytych w 2014 r. w Charzykowach, a także wystawa obrazująca historię obozu jenieckiego z Czerska z czasów I wojny światowej, odtworzoną za pomocą nowoczesnych metod archeologii nieinwazyjnej

Przed Bramą Człuchowską odbył się niecodzienny pokaz … mody archeologicznej  od czasów pradziejowych do XVIII w. oparty na doświadczeniu badaczy i konserwatorów historycznych tkanin z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Wieczorem chętni mogli zapoznać się z projektem multimedialnym Muzeum Utracone przywraca pamięć – Arrasy Wawelskie.

Kolejną propozycją skierowaną dla młodych pasjonatów historii  był terenowy quiz historyczny, gdzie uczestnicy mogli  się wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o Chojnicach oraz uzyskać muzealny certyfikat: Znawca Chojnic w klasie Junior. Kolejnym punktem na szlaku muzealnej nocy była ulica Drzymały, gdzie mieści się Kolekcja Historyczno - Regionalna im. A. Makowskiego, a zwiedzający dawne mieszkanie regionalisty mogli zapoznać się z odnowionym wnętrzem kolekcji po modernizacji w roku ubiegłym.

W Galerii Muzeum Janusza Trzebiatowskiego przygotowano pokaz multimedialny "Janusz Trzebiatowski, jakiego nie znamy - podróżnik", a także w tajniki rzeźbiarstwa zainteresowanych wprowadził Jakub Orpiszewski. Wieczorem w centrum miasta wyruszały grupy osób po szlaku wyznaczonym kodami QR odczytywanymi z aplikacji telefonicznej, towarzyszył im przewodnik harcerski a na trasie marszu można było wysłuchać opowieści o Chojnicach.

Kościół Gimnazjalny był miejscem koncertu "Od baroku po standardy jazzowe” w wykonaniu Przemysława Woźniaka - organy, Janusza Łangowskiego - trąbka, zaś przedstawienie teatralne "Anioły Chełmowskiego"  – przedstawił zespół „Zaboracy”. W podziemiach zaprezentowali się ludzie z pasją, gdzie m.in. można było zapoznać się z sztuką tworzenia ruchomych obiektów (animacja komputerowa), czy drukowaniem przestrzennym za pomocą drukarki 3D. Była też okazja do zapoznania się z wystawą fotograficzną Daniela Frymarka "Sportowcy" i grafiki Marty Aszyk "Spokojne Żywioły".   

Z kolei na poddaszu Bractwo Rycerskie Herbu „TUR” przygotowało wystawę „Władcy w medalach zaklęci”, zaprosiło do nauki tańca  średniowiecznego, zabaw plebejskich, wyrobu krajek i koralików a także nie zabrakło pokazu uzbrojenia i walk rycerskich  W miejskiej fosie Jarosław Urbański zaprezentował plenerowy piec do wypału ceramiki złożony z cegieł, gliny i około 500 butelek. Piec został odpalony w sobotę wieczorem a rozłożenie pieca i stwierdzenie finalnego wyniku nastąpi dziś o godz. 15.

Sobotniemu przedsięwzięciu towarzyszyło szereg innych okolicznościowych wydarzeń. Mieszkańcy podczas wystaw malarstwa mogli też spróbować swoich sił w malowaniu obrazów olejnych a także zapoznać się z ich autorami, a byli to: Marlena Pawlak, Andrzej Ciemiński i Małgorzata BratzCiemińska. Także w fosie można było zapoznać się z unikalnymi filmami dokumentalnymi pochodzących ze zbiorów prywatnych z lat międzywojennych po lata 90.

Pomiędzy projekcjami nagrodzono uczestników konkursów plastycznych i historycznych. W późnych godzinach wieczornych wraz z przewodnikiem muzealnym można było zwiedzić bazylikę mniejszą a także wybrać się na nocne spotkanie na cmentarzu, gdzie nastąpił przemarsz z pochodniami do grobów zasłużonych chojniczan, o których opowiadał m.in. regionalista Kazimierz Ostrowski.  

Od wielu lat Noc Muzeów, czyli jedna z największych imprez kulturalnych w Chojnicach, cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta. Amatorów nocnych wycieczek po muzeach z roku na rok przybywa, a to znaczy, że mimo wszechobecnego pędu, chętnie znajdujemy czas na zbliżenie się do kultury, sztuki i historii…

Tym razem organizatorzy przygotowali dla zwiedzających po raz pierwszy aż tyle atrakcji programowych – nowe  eksponaty, wystawy, filmy, różnego rodzaju warsztaty itp., dlatego też podsumowując to kulturalne przedsięwzięcie można śmiało stwierdzić, iż z zadania wywiązali się nie tylko wzorowo, ale i z rozmachem.     

Not i fot. (m.n.)

  1. 21 maja 2017  14:20   Super   kld6003

    Naprawdę nigdzie nie trzeba wyjeżdżać. Super atrakcyjna Noc Muzeów

    5
    1