Noc zaczarowana poezją i muzyką

Już po raz 27 w chojnickiej fosie spotkali się ci, którzy pięknie potrafią przekazywać poetyckie strofy oraz wdzięczni i uważni odbiorcy. Kolejna edycja zapisała się wyśmienicie w pamięci tych, którzy mogli ją przeżyć.

W Chojnickiej Nocy Poetów udział biorą gwiazdy polskiego filmu, teatru i estrady oraz poeci z całego kraju prezentujący swoją twórczość.   |  fot. (je)

Poetyckie spotkanie na otwartej przestrzeni? - przed ponad dwiema dekadami ten pomysł wydawał się nierealny, wręcz niedorzeczny. A dziś jest cykliczną imprezą z ogromną renomą i wysokim poziomem artystycznym. Podczas powitania gości jak i publiczności wspomniano, iż pomysłodawcą tego kulturalnego wydarzenia był Zbigniew Buława, po którym schedę przejęło Chojnickie Centrum Kultury. Na inaugurację wystąpiły Kinga Kiedrowska, Gosia Szmaglinska, Zosia Kosobucka - laureatki konkursów recytatorskich. Poezję Różewicza recytowała Marta Kurzak.

Po części oficjalnej Chojnicka Noc poetów rozpoczęła się jeszcze w pełnym słońcu. I w tych okolicznościach poznaliśmy werdykt ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Mirosław Majewski z Olkusza, Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej, Rafał Baron z Gdańska, Maria Radkowska i  Aleksandra Danczyszyn - obie z Warszawy. Trzecią nagrodę przyznano Mirosławowi Gabryś z Cieszyna. Dwie pierwsze nagrody zajęli ex aequo Róża Zalewska z Holandii i Wiesława Raczkiewicz ze Szczawna Zdrój.

Po prezentacjach poetyckich miejsce na scenie zajął Paweł Ruszkowski z zespołem, który zaprezentował utwory z bogatej tradycji polskiej i europejskiej piosenki literackiej. Występ nagrodzonych w konkursie "O Srebrny Kluczyk" to poezja wyróżnionej Joanny Wicherkiewicz i Anny Giesko. Drugą nagrodę otrzymał Janusz Szot a pierwszą Mateusz Brucki. Gdy już rozdano nagrody i wysłuchano nagrodzonych wierszy, na scenie zaczęli zjawiać się kolejni goście.

Olgierd Łukaszewicz recytował poezję Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Konarskiego a towarzyszył mu Witek Łukaszewski wirtuoz gitary, pieśniarz i poeta. Pierwiastek z Trzech znany chojnickiej publiczności został ciepło powitany przez widownie a w swoich tekstach autorki nawiązują do motywów podróży, przemijania, natury i malarstwa. Poezja Norwida była domeną Mai Barełkowskiej, Piotra Cyrwusa i Piotra Kajetana Matczuka.

Po występie jurora Konkursu Jednego Wiersza - Łucji Dudzińskiej. Projekt POECI+ w skład, którego weszli Tymon Tymański, Limboski, Ernest Staniaszek i  Michał Sołtań był zwieńczeniem Chojnickiej Nocy Poetów. Artyści zaprezentowali wiersze swoich ulubionych petów a także zaśpiewali do aranżacji muzycznych Miłosza Olenieckiego

Publiczność doświadczyła zarówno wielu chwil wzruszenia i zadumy, jak i uśmiechu. Wczorajszy wieczór zgromadził jak zawsze wierną widownię, która podziwiała i brawami nagradzała artystów. Organizatorzy Nocy Poetów: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Relacja video z koncertów na facebooku ChCK - zobacz

(red.) Fot. (je)