Niecodzienne spotkanie

22 marca br. w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” odbył się kolejny wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. Tym razem dzięki prelegentce Oldze Betańskiej zostaliśmy zaproszeni do wirtualnego zwiedzania Parku Narodowego „Ujście Warty"

Wirtualna prezentacja spotkała się z zainteresowaniem słuchaczy.   |  fot. B. Grabowska

Ten najmłodszy w Polsce park narodowy utworzony został w 2001 roku i leży w zachodniej części naszego kraju, w obrębie ujścia rzeki Warty do Odry.  Krajobraz parku stanowią przede wszystkim otwarte łąki i pastwiska oraz zarośla wierzbowe poprzecinane siecią kanałów, cieków wodnych, rzeczek i starorzeczy. Lasy i zadrzewienia stanowią 1 procent obszaru chronionego.

Nadwarciańskie rozlewiska są szczególnie chętnie odwiedzane przez obserwatorów ptaków i innych miłośników przyrody. Wahania wody, w ciągu roku, sięgają tu nawet cztery metry. Pod względem ornitologicznym jest to jedno z najważniejszych miejsc w Polsce. Można tu zaobserwować około 280 gatunków ptaków.

Jesienią, na przelotach, odnotowuje się nawet 100 tysięcy gęsi, w tym również gęś zbożową, która stała się symbolem tego Parku. Najlepszy czas na obserwację ptaków to wiosna i jesień, na co serdecznie zaprosiła na koniec pani Olga.

Beata Grabowska PNBT