Niebawem nowy rok szkolny

Chcielibyśmy zaapelować do rodziców o zwrócenie uwagi na zdrowy styl życia swoich pociech uczęszczających do szkół. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu poświęconego powszechnym zagrożeniom uczniów w kontekście ich stylu życ

Promocja zdrowego jedzenia wśród uczniów to dobry pomysł.   |  fot. mamazone.pl

Opracowaniem informacji zajęła się Sabina Budkiewicz – specjalista ds. żywienia człowieka zdrowego  i chorego. Zapraszamy rodziców do lektury.

JAK I Z CZYM DO SZKOŁY

Już wkrótce dzieci i młodzież znów zaczną dźwigać na plecach ciężkie tornistry lub plecaki. Te szkolne „pojemniki” ważą często ponad 5 kg. Oprócz książek i zeszytów, ich ciężar zwiększają kredki, pisaki, bloki rysunkowe, piórnik z pełnym wyposażeniem, strój gimnastyczny, drugie śniadanie, napoje w butelkach, etc. A według norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ciężar tego, co dziecko dźwiga na plecach, nie powinno przekraczać 10% jego masy ciała. Tymczasem w Polsce badania prowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną dowodzą, że prawie 50% uczniów dźwiga za ciężkie tornistry lub plecaki, co prowadzi do trwałych wad postawy. Ponadto sposób odżywiania naszych „milusińskich” nie sprzyja ich zdrowiu.  Już od lat mowa jest o tym, że: „każdy uczeń powinien mieć swoją szafkę w szkole”. Natomiast kontrola tornistrów lub plecaków dzieci powinna stać się codziennym nawykiem ich rodziców.

Problem żywienia dzieci

Niestety wiele dzieci nie je w domu śniadań przed wyjściem do szkoły, a rodzice tłumaczą to na ogół brakiem czasu (poranny pośpiech itp.). Żeby dziecko pozostawić w tym względzie samo sobie, najpierw trzeba je nauczyć prawidłowych zachowań żywieniowych i na początku pilnować. Bo to nikt inny, ale właśnie rodzice wpędzają swoje dzieci w choroby takie jak: nadwaga, otyłość, cukrzyca etc. Wszystko to robią z … miłości, a najczęściej … lenistwa. Dzieci tyją więc na potęgę i z pulchnych maluchów wyrastają równie pulchne nastolatki.

O zasadach żywienia dzieci i młodzieży dowiedzą sie rodzice odwiedzając stronę internetową www.geminichojnice.pl.

Porad udziela profesjonalista od spraw żywienia  Sabina Budkiewicz. Dietetyk chętnie udzieli  porad drogą mailową. Zapraszamy rodziców do lektury.

Katarzyna Karpus

  1. 28 sierpnia 2012  20:59   ...   Sat

    UE w ramach zdrowego trybu zycia dofinansowuje rozdawanie w szkolach owocow i warzyw Moze tak urzednicy by sie tym zajeli i wygospodarowali troche kasy dla dzieciakow na owoce i warzywa

    0
    0