Nie używaj obroży elektrycznej dla psa

Obroże elektryczne dla psów, zwane również obrożami elektronicznymi, są urządzeniami, które emitują impuls elektryczny, aby karcić psa za niepożądane zachowanie.

Obroża antyszczekowa to najgorszy sposób na rozwiązanie problemów z nadmiernym szczekaniem Twojego psa!   |  fot. cowsierscipiszczy.pl

Obroże te są często uważane za formę treningu, ale mogą być szkodliwe dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Jednym z głównych powodów, dla których nie powinno się używać obroży elektrycznej dla psa, jest to, że te urządzenia mogą powodować fizyczne i emocjonalne cierpienie u psów. Impulsy elektryczne mogą powodować ból, strach i traumę, co może prowadzić do problemów z zachowaniem, takich jak agresja lub lęk.

Obroże elektryczne dla psów mogą również być nieskuteczne w dłuższej perspektywie, ponieważ psy nie zawsze rozumieją związek między swoim zachowaniem a bodźcem elektrycznym. Psy mogą również przyzwyczaić się do bodźców elektrycznych i przestać reagować na nie. W Europie, obroże elektryczne są całkowicie zakazane w kilku krajach, w tym w Szwecji, Danii, Niderlandach, Niemczech, Czechach, Norwegii, Austrii, Szwajcarii i Belgii. W innych krajach, takich jak Włochy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, obroże elektryczne są regulowane i mogą być używane tylko przez profesjonalnych trenerów lub wykwalifikowanych specjalistów.

W Kanadzie, obroże elektryczne są zakazane w kilku prowincjach, w tym w Quebecu, Ontario, Nova Scotia, i PEI. W Stanach Zjednoczonych, obroże elektryczne nie są prawnie regulowane na poziomie federalnym, jednak kilka stanów i miast ma swoje własne regulacje dotyczące tego rodzaju sprzętu. Więcej na temat szkodliwości obroży antyszczekowych można przeczytać w artykule opracowanym przez doświadczonego trenera psów i behawiorystę Ewę Jabłońską, opublikowanym na łamach czasopisma Co w Sierści Piszczy - https://cowsierscipiszczy.pl/obroza-antyszczekowa/

Alternatywnie, pozytywne wzmacnianie i trening oparty na nagrodach są skuteczniejsze - to poza tym bardziej humanitarne metody szkolenia psów.  Pozytywne szkolenie psa to metoda treningu oparta na nagradzaniu pożądanego zachowania za pomocą smakołyków, pochwał, zabawy lub innych nagród. Celem pozytywnego szkolenia jest uczenie psa nowych komend i umiejętności poprzez stworzenie pozytywnych skojarzeń i wzmacnianie pozytywnych zachowań.

Pozytywne szkolenie psa jest skupione na pozytywnych skojarzeniach i nagrodach zamiast na karaniu i negatywnych skojarzeniach. W ten sposób pies uczy się, że pozytywne zachowanie jest nagradzane i przynosi pozytywne konsekwencje, co pozwala mu na chętniejsze wykonywanie tych zachowań. Pozytywne szkolenie jest skuteczne w przypadku różnych ras psów i różnych problemów zachowania. Jest to zrównoważona metoda szkolenia, która jest łatwa dla psów i ich właścicieli, pozwala na utrzymanie dobrej relacji pomiędzy nimi, oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów zachowania.

Pozytywne szkolenie psa jest skuteczne w przypadku różnych problemów zachowania, takich jak agresja, lęk, nieposłuszeństwo i brak czystości. Jest to również metoda przyjazna dla psa i pozwala na budowanie pozytywnych relacji między psem a jego właścicielem.

(mat. zewnętrzny)