Nie trzeba jechać daleko

Czas wakacji – zarówno tych zimowych, jak i letnich dzieciom kojarzy się zawsze z wyjazdami. Wiele z nich chciałoby podczas ferii zimowych wyjechać – najlepiej w góry, lub inne ciekawe miejsca.

Każdy z uczestników samodzielnie wykonał osełkę masła za pomocą specjalnej kierzanki.   |  fot. nadesłane

Instruktorzy świetlic we współpracy z rodzicami, sołtysami i lokalnymi stowarzyszeniami postarali się, aby oferta wiejskich placówek była w tym okresie szczególnie atrakcyjna. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pawłowo i Okolic wraz z miejscową świetlicą realizuje projekt dofinansowany z Fundacji Wspomagania Wsi pn.: „Nie zapominajmy o naszych sąsiadach”.

Dzieci z Pawłowa każdego dnia pomagają seniorom ze swojej miejscowości, po czym wspólnie z nimi biorą udział w różnorodnych zajęciach. Jedną z ciekawszych atrakcji tych „pożytecznych ferii” był wspólny wyjazd do Silna. W wycieczce wzięli udział zarówno najstarsi, jak i najmłodsi beneficjenci. W Silnie, pod opieką instruktora z Wiejskiego Domu Kultury, zwiedzili zabytkową chatę podcieniową, której wyposażenie zrobiło duże wrażenie szczególnie na dzieciach.

Starsi uczestnicy wycieczki z sentymentem oglądali niektóre sprzęty – mątewki, kołowrotek, zabytkowe krosno czy żelazko z duszą. Wielu z nich wspominało podobne rzeczy ze swojego dzieciństwa. Po zwiedzeniu chaty mieszkańcy Pawłowa udali się do domu kultury, gdzie wzięli udział w warsztatach tradycyjnego wyrobu masła.

1

Każdy z uczestników, samodzielnie wykonał osełkę za pomocą specjalnej kierzanki. Zrobione masło, podlegało natychmiastowej ocenie – na swojskim chlebie, upieczonym specjalnie na tą okazję przez członków Stowarzyszenia z Pawłowa, smakowało wybornie. Po degustacji był jeszcze czas na obejrzenie filmu dokumentalnego na temat innych tradycyjnych czynności wiejskich: kiszenia kapusty, darcia pierza czy prania dawnymi sposobami.

Uczestnicy wycieczki zadowoleni wracali do domu. Większość z nich ze zdziwieniem stwierdziła, że chociaż mieszkają w sąsiedniej wsi nigdy nie zwiedzili zabytku w Silnie. Zwiedzanie było tym bardziej atrakcyjne, że połączone z ciekawymi warsztatami nawiązującymi do tradycyjnych czynności wiejskich.

Grupy zorganizowane, które chciałyby skorzystać z podobnej oferty zapraszamy do Silna. Prosimy o kontakt z Wiejskim Domem Kultury w Silnie - tel. 52-398-76-97.

L. Bucław