„Nie można nikogo na siłę patriotyzmu uczyć” …

Program obchodów powrotu Chojnic do Macierzy, jak już podawaliśmy, w bieżącym roku wrócił do standardu z dawnych lat – kwiaty pod tablicą na Bramie Człuchowskiej oraz msza św. za miasto i Ojczyznę.

Robert Wajlonis jako płk Wrzaliński podczas inscenizacji wydarzeń z 1920 r.   |  fot. m.n.

Na piątkowej (21.01.) konferencji prasowej, którą prowadził wiceburmistrz Edward Pietrzyk, także nawiązano do tego święta. Zapytany o powody takiego skromnego programu odpowiedział lakonicznie: „Brak pieniędzy, gdyż jest wiele innych działań, na które musimy przeznaczyć środki.” Bardziej rozmowny był Sekretarz Miasta Robert Wajlonis: „To jest kwestia priorytetów, czy imprezy patriotyczne, czy np. turniej piłkarski. W tego typu imprezach, jak obchody 31 Stycznia, my, jako władze miasta chcemy uczcić to w sposób taki, jak zawsze, czyli poprzez złożenie tradycyjnej wiązanki kwiatów. Przykre jest natomiast, że nie ma na naszym terenie organizacji pozarządowej czy stowarzyszenia, które byłoby w stanie z własnej inicjatywy taką imprezę przeprowadzić, wystąpić do UM o grant. Jest apel z naszej strony do nich, gdyż władze miasta wręcz nie powinny tego typu imprez organizować, bo nie można nikogo na siłę patriotyzmu uczyć i zmuszać do niego. Jest to typowy przykład, gdzie rzeczywiście te inicjatywy oddolne powinny mieć pierwszeństwo i miejsce. Spotkają się z naszej strony z pełnym poparciem.”

Nie wiedziałem, że w urozmaicenie obchodów tej bardzo ważnej daty w historii miasta, ratusz nie powinien się angażować. Chyba nie potrzeba wiele zachodu, aby wzorem Starostwa Powiatowego w listopadzie 2009, podczas mszy w Bazylice Mniejszej był koncert pieśni patriotycznych; lub w ChDK-u, jak w latach 90-tych, występ zespołu Kaszebe, Teatru Niepokornego oraz chóru „Consono”. W tym samym miejscu, jak udało nam się dowiedzieć, z okazji rocznicy wydarzeń z lutego 1945, Stowarzyszenie Arcana Historii organizuje cykl imprez. Poza udostępnieniem sali widowiskowej z wyposażeniem i jego obsługi, żaden grant z UM nie był potrzebny pomysłodawcom.

(je)

W 2009 odslonięto tablicę upamiętniającą Alojzego Sobierajczyka.

  1. 23 stycznia 2011  08:38   Przykra i dziwna postawa ...   chojnicz

    Przykra i dziwna postawa urzędników - lenistwo to zła cecha. Dajcie inscenizację PROMOCJI

    0
    0
  2. 22 stycznia 2011  23:09   Nic nie rozumiem...   Chojniczanin

    Z wypowiedzi WCZ. Pana Wajlonisa można wywnioskować kilka rzeczy, min. : 1. UM z chęcią scedowałby organizację tego typu obchodów, imprez na "organizacje pozarządowe i stowarzyszenia"- oczywiście można wystąpić o grant. 2. UM ma za mało urzędników, żeby zająć się "takimi sprawami" 3. UM " na siłę nie będzie nikogo uczył patriotyzmu", ale organizacje pozarządowe i stowarzyszenia jak najbardziej- nawet grant dostaną. Jak to komentować i co myśleć sam nie wiem... Jeden Pan mówi, że nie ma pieniędzy, drugi, że można wystapić o grant (czyli pieniądze!), na siłe nikogo patriotyzmu uczyć nie można, ale z drugiej strony jakby ktoś chciał to proszę bardzo...

    0
    0
  3. 22 stycznia 2011  19:50   Pytanie do p.Wajlonisa (1)   smerf maruda

    Czy UM może angażować się w organizowanie i udział w uroczystościach religijnych, jak msze za ojczyznę,procesje wielkopiątkowe,wydawanie książeczek z modlitwami ks. biskupa na Wielki Piątek, msze na Rynku???

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 22 stycznia 2011  22:32   Właśnie tutaj należałoby ...   anonim

      Właśnie tutaj należałoby zaapelować do kościołów, aby same zadbały o organizację i oprawę odpowiednich uroczystości. Niestety z żalem trzeba przyznać, że rozdział Państwa od kościoła, również w Chojnicach to tylko czcze życzenie.

      0
      0
  4. 22 stycznia 2011  18:17   Daj Boże ponownie taka ... (3)   też solidarnościowiec

    Daj Boże ponownie taka niewolę jak mieliśmy do 1989 r. wtedy było ludzi stać na zabawę, dzieci na kolonie, itp.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 23 stycznia 2011  17:49   Kasa może była...   też realista

      Kasa może była... Zaopatrzenie w konsumach dla komuchów i w pewex-ach za bony lub dolary. Kartki dla pozostałych zjadaczy chleba.

      0
      0
    • 22 stycznia 2011  22:38   Sam dobrze wiesz, że nie ma ...   realista

      Sam dobrze wiesz, że nie ma sie co porównywać do Białorusi, bo gdyby oni mieli tak jak my w PRL to dla nich byłby to Zachod.

      0
      0
    • 22 stycznia 2011  20:18   Masz szansę - do Białorusi. ...   też solidarnościowiec.

      Masz szansę - do Białorusi. Łukaszenko takich jak ty potrzebuje? Będą się tobą bawili i dziciaki tam na koloni do Polski przyjadą.

      0
      0
  5. 22 stycznia 2011  16:08   OD NIEPODLEGŁOŚCI DO NIEPODLEGŁOŚCI (1)   Zbigniew Reszkowski

    Niepodległość dla Chojnic przyszła 31 stycznia 1920 i od 1939 do 1989 byliśmy w niewoli totalitaryzmu od nazistowskiego do komunistycznego. 4 czerwca 1989 Polacy REFERENDALNIE opowiedzieli się za WOLNĄ POLSKĄ. Do obowiązku władz należy młodzieży takie zagadnienia szczególnie tak ważne dla narodowej pamięci przypominać.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 23 stycznia 2011  18:26   chojniczanin   anonim

      Ciekawe kto dzisiaj REFERENDALNIE opowiedziałby się za WOLNĄ POLSKĄ??????

      0
      0