Największa dynia ważyła ponad 49 kg!

W sobotę 14 października w Lichnowach zostały rozstrzygnięte konkursy na największą i najładniejszą dynię. Zorganizowały je Sołectwo Lichnowy we współpracy z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich. Najcięższa dynia miała ponad 49 kg!

W konkursowe szranki ruszyli mieszkańcy prezentujący swoje wychodowane okazy dyni …   |  fot. (je)

Mimo zmiennej pogody w minioną sobotę na parkingu przy wiejskiej świetlicy w Lichnowach dopisali i uczestnicy konkursów „dyniowych”, jak i mieszkańcy. Czekała na nich gorąca kawa i ciasta upieczone przez panie z KGW, w których wykorzystano dynie, oraz oczywiście tradycyjny kompot z dyni. Na dzieci czekał dmuchany zamek intensywnie przez nie wykorzystywany.

Niektóre dynie ze względu na ich wagę trzeba było wyjmować z bagażnika auta w dwie osoby. Były także i miniaturowe dynie, które można spotkać w wielu domach, jako ozdoby. Zdecydowanie I miejsce w kategorii „największa dynia” wygrał egzemplarz o wadze 49,35 kg. Kolejny miał „tylko” ponad 18 kg. Natomiast komisja oceniająca dynie, w składzie sołtys Zbigniew Nojman, doradca rolniczy z ODR Ewa Kliczkowska oraz autor niniejszej relacji, nie miała łatwego zadania.

Ostatecznie wybrano dynię w kształcie gruszki i przekonano sołtysa, by ufundował dodatkowe wyróżnienie (bon 100 zł) dla hodowcy nietypowej zielonej dyni. Obydwie główne nagrody, czyli bony o wartości po 200 zł do realizacji w jednym ze sklepów ogrodniczych, trafiły do tej samej rodziny.

(je)