Naczynia dla dzieci i niemowląt — czym się kierować przy wyborze?

Po wielu miesiącach karmienia maluszka z butelki, a kolejno z pomocą rodzica, przychodzi taki okres, kiedy zaczyna on jeść samodzielnie. Z początku jest to dość niezdarne, gdyż większość pożywienia ląduje na podłodze lub na dziecku.

Aby spożywanie posiłków było bezpieczne i przyjemne, wybieraj naczynia do karmienia niemowląt i dzieci, których krawędzie są gładkie i nie zranią maluszka.   |  fot. ilustracyjne

Jednak podobnie jak wszystkie inne czynności, proces ten wymaga praktykowania, aby brzdąc doszedł do wprawy. Czym kierować się podczas wyboru naczyń dla dzieci i niemowląt? Na co trzeba zwrócić uwagę, aby były one najbardziej odpowiednie?

Rozszerzanie diety maluszka — co warto wiedzieć?

Wdrażanie do diety maluszka nowych potraw, przeważnie rozpoczyna się w szóstym miesiącu życia dziecka i stanowi to prawdziwy przełom w życiu zarówno każdego brzdąca, jak i rodzica. Przed opiekunem tworzy się niemały dylemat, a mianowicie to, jaki sposób karmienia będzie najbardziej odpowiedni. W ostatnich czasach na popularności zyskuje metoda BLW, a więc podawanie maluszkowi większych porcji potraw lub klasycznych zupek i łapek, które będą przygotowaniem do wprowadzenia kolejnych produktów.

Jakie są najlepsze pierwsze naczynia dla dzieci i niemowląt?

Samodzielne spożywanie posiłków to dla maluszka dość spore wyzwanie, a zarazem ogromna frajda. Przecież nie ma nic przyjemniejszego, jak poznawanie nowych struktur, smaków i konsystencji. Niejednokrotnie wiele składników trafia nie tam, gdzie powinno, a sporą część pysznego obiadku ląduje na podłodze. Aby ułatwić swojemu dziecku samodzielne jedzenie, należy wybrać dla niego naczynia, które zachęca do tej czynności nawet największych niejadków. Aby dokonać najlepszego wyboru i mieć pewność, że zakup będzie sprawdzony i bezpieczny, należy:

*Wybierać gładkie krawędzie — jest to podstawowy warunek bezpiecznego spożywania posiłków — brak ostrych krawędzi sprawia, że maluszek nie ma możliwości zranienia się. Zasada ty dotyczy zarówno naczyń, jak i sztućców, które w żadnym przypadku nie mogą być ostre. Tępo zakończone noże i widelce będą bezpieczne dla dziecka, a dzięki nim już od wczesnych chwil wyrobi on w sobie nawyk i nauczy się właściwego korzystania z nich.

*Zdecydować się na modele z przyssawką — to świetny sposób dla brzdąców, którym nieustannie uciekają talerze. Dzięki przyssawkom, które znajdują się na spodzie miseczek lub talerzyków, maluszek ma możliwość zapanowania nad chaosem w trakcie jedzenia, a rodzic może uniknąć bałaganu i sprzątania składników posiłku z podłogi

*Wybierać naczynia dla dzieci, które mają atest — równie w przypadku niemowlaka, rocznego, czy też starszego dziecka, należy przede wszystkim postawić na jego bezpieczeństwo. Przed zdecydowaniem się na konkretny zestaw dla dziecka, koniecznie trzeba sprawdzić, czy posiada on atesty i certyfikaty, które potwierdzają jego bezpieczeństwo stosowania. Wielu rodziców jest tego świadomych i inwestuje w sprawdzone marki naczyń dla najmłodszych, takie jak np. b.box. Co więcej, atestowane produkty dla dzieci cechują się wysoką jakością wykonania. Na przykład na talerzykach czy miseczkach namalowane są jakieś wzorki, które podczas użytkowania nie ścierają się — jak to bywa w przypadku produktów gorszej jakości.

*Postawić na modele, które przypadają w gusta maluszka — wyjątkowy zestaw z ulubionym motywem to coś, co sprawi radość nie tylko rodzicom, ale i dzieciom. Różnorodne wersje kolorystyczne i wzory są w obecnych czasach dostępne na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko znaleźć modele, które sprostają powyższym wymaganiom i wybrać, ten, który najbardziej spodobał się maluszkowi.

- Materiał partnera