Na sesji Rady Powiatu spierano się o dalsze sponsorowanie Chojniczanki

Spadek do II ligi zespołu MKS Chojniczanka wywołał na niedawnej sesji Rady Powiatu dyskusję, czy należy kontynuować umowę o promocji Powiatu przez ten klub. Wywołał ją Wojciech Rolbiecki, który na co dzień jest żeglarzem i działaczem LKS Charzykowy.

Trudną do przeliczenia na konkretne kwoty wartością pozostaje wizerunek, sposób, w jaki postrzegamy markę taką jak Chojniczanka i dlatego też spadek do niższej ligi nie może oznaczać braku współfinansowania ze strony powiatu.   |  fot. Rmak

Uważa, że powinien być w tej umowie zapis, który by determinował warunki wypłacania dotacji. - Wraz ze starostą oglądaliśmy mecz z Arką Gdynia i mogliśmy obserwować to, co wtedy działo się na trybunach, czyli race, palenie szalików na płocie. To nie był powód do dumy. Trzeba zastanowić się nad zmianą tej umowy lub jej wypowiedzeniem. W powiecie są dziesiątki klubów, które też zasługują na wsparcie przez powiat – stwierdził Wojciech Rolbiecki.

Sugestia radnego wywołała oczywiście dyskusję. Otworzył ją starosta Marek Szczepański: - Też rozmawiam z mieszkańcami Chojnic i kibicami Chojniczanki. Mówią mi, że właśnie teraz, w tym trudnym czasie, należy ten klub wspierać jeszcze szerzej i mocniej. Żaden inny klub nie gromadzi ponad 500 młodych ludzi na boiskach i salach gimnastycznych. Na pewno to zaowocuje w przyszłości. Ponadto nie ma w powiecie innej organizacji sportowej, która skupia ponad 100 przedsiębiorców w Klubie Biznesu. MKS to także lekkoatletyka i treningi dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, więc mówienie w tym kontekście jest płytkie, płaskie i nieuczciwe wobec działaczy i trenerów w MKS-ie.

Odniósł się do tych słów radny i żeglarz Wojciech Rolbiecki: - Żeglarze też chcieliby reklamować Powiat na sztormiakach, kamizelkach, przykleić logo Powiatu na łydce. Chciałbym zauważyć, że chojniccy żeglarze mieli przedstawiciela na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. W replice starosta Marek Szczepański zaapelował do władz spółek publicznych, np. ENEA, by przekazywały miliony zł nie tylko klubom z wielkich miast, ale i tym, które funkcjonują m.in. w gminie Chojnice. - Jestem jak najbardziej za tym, by wsparły one ChKŻ czy LKS. Mogę wystosować list apelem do władz tych spółek.

Ostatnim głosem w polemice była kolejna wypowiedź Wojciecha Rolbieckiego, tym razem odniósł się do wątku sponsoringu przez koncerny energetyczne: - Chciałbym pana starostę poinformować, że kilka dni temu w Chojnicach odbył się turniej ENEA CUP. Grant na jego organizację MKS-owi przekazała właśnie ENEA.

(je). Fot. mkschojniczanka