Na sesji Rady Powiatu dyskutowano o petycji ws. lasu w Charzykowach

Jak można było się spodziewać podczas wczorajszej (16.02.) sesji Rady Powiatu Chojnickiego wypłynął wątek petycji ws. wycinki lasu w Charzykowach. Do „tablicy” wiceprzewodniczącą Rady wywołał szef komisji ochrony środowiska i leśnik Tomasz Orzłowski.

- To spotkanie uzmysłowiło nam, że upubliczniona petycja miała charakter fake newsa, jakoby nadleśnictwo chciało w Charzykowach wycinać lasy – mówił Tomasz Orzłowski (Na zdjęciu przed mikrofonem).   |  fot. screen video

Jak już pisaliśmy, inicjatywa członków Stowarzyszenia Charzy… oraz Chojnickiego Alarmu dla Klimatu ws. internetowej petycji pn. „Ratujmy nasz las w Charzykowach” adresowana do Nadleśnictwa w Rytlu i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, rozeszła się szerokim echem. Dowiedzieliśmy się też, że była powodem interwencyjnego wystąpienia w Sejmie w dniu 7 lutego posła Polski 2050 Michała Gramatyki, dobrze znanego miłośnikom szant w Charzykowach.

Temat wywołał w punkcie „Wnioski i oświadczenia radnych” Tomasz Orzłowski. Podziękował wicestaroście Mariuszowi Paluchowi oraz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Lilla Sząszor za zorganizowanie w Starostwie spotkania z udziałem trzech przedstawicieli Nadleśnictwa Rytel oraz działaczy stowarzyszeń Charzy… oraz Alarmu dla Klimatu.

Charzykowy ul. Wzgórze

- To spotkanie uzmysłowiło nam, że upubliczniona petycja miała charakter fake newsa, jakoby nadleśnictwo chciało w Charzykowach wycinać lasy. Cieszę się, że nasza argumentacja przekonała członków stowarzyszeń – stwierdził radny i rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rytel. Niewykluczone, że nie do końca zostali przekonani autorzy petycji, gdyż Bożena Stępień tak wkrótce wypowiedziała się w tym punkcie obrad sesji: - Chcę przekazać, że do napisania petycji zmusił nas zapis w dokumentach nadleśnictwa ws. urządzenia lasu. Z naszej strony nie ma żadnych przekłamań. Do dziś na planach są zaznaczone wycinki.

Więcej w pełnym zapisie video z tego fragmentu sesji, która była transmitowana na stronie Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

(je)