Na czym polega leasing samochodów używanych?

Leasing kojarzy się z finansowaniem zakupu nowego auta przez przedsiębiorcę. Oczywiście firmy bardzo chętnie korzystają z tego rozwiązania, jednak z leasingu może skorzystać każdy i to zarówno w przypadku nowych aut, jak i używanych. Dowiedz się więcej!

Szybka realizacja umowy leasingowej pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie korzystania z samochodu.   |  fot. ilustrac.

Na czym polega leasing samochodu i kto może z niego skorzystać? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie bardziej obszerna, niż mogłoby się wydawać. Z każdym rokiem przybywa zainteresowanych leasingiem samochodów używanych zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych.

Jak działa leasing samochodów używanych?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych zasad działania tej formy finansowania. W przeciwieństwie do zakupu za gotówkę czy na kredyt leasingobiorca nie staje się od razu właścicielem pojazdu. Przez okres trwania umowy auto jest użyczane przedsiębiorcy lub osobie prywatnej, natomiast właścicielem można stać się dopiero po spłaceniu pojazdu i wykupieniu go. Oprócz comiesięcznych rat leasingowych mogą pojawić się jeszcze dwa rodzaje opłat: wstępna oraz wykupu. Pierwsza ustalana jest indywidualnie z leasingodawcą i w zależności od rodzaju leasingu, może obejmować np. podatek VAT od wartości pojazdu. Z kolei kwota wykupu to suma, jaka pozwala stać się właścicielem auta po zakończeniu okresu leasingu. W przeciwnym razie leasingobiorca zobligowany jest do zwrotu auta.

Te uniwersalne zasady obowiązują zarówno w przypadku nowych, jak i używanych samochodów. Niemniej dla rynku wtórnego funkcjonują dodatkowe ograniczenia dla leasingobiorców. Po pierwsze chodzi o wiek pojazdu. Leasing samochodów używanych obejmuje auta kilkuletnie, które wciąż mają sporą wartość. Większość firm dba o to, żeby w momencie wygaśnięcia umowy, pojazd miał maksymalnie 10 lat. Dlatego na rynku znaleźć można przede wszystkim kilkuletnie modele BMW, Audi, Mercedsa, Volvo, Skody i innych popularnych marek.

Nawet najtańszy leasing aut używanych wiąże się często z wyższą opłatą wstępną, a także większą szczegółowością, dotyczącą kondycji pojazdu (udokumentowana historia serwisowa czy bezwypadkowość). Niemniej mimo dodatkowych warunków, dla wielu osób taka forma finansowania zakupu auta jest bardzo atrakcyjna, gdyż kilkuletnie modele są zazwyczaj znacznie tańsze, niż auto prosto z salonu oraz mniej tracą na wartości.

Kto może wziąć auto w leasing?

Przez lata w powszechnej opinii utrwalany był mit, który zakładał, że leasing to rozwiązanie zarezerwowane dla przedsiębiorców. Oczywiście nadal to stanowią oni największą grupę klientów, jednak możliwy jest także leasing samochodów używanych dla osób prywatnych. Nazywany często leasingiem konsumenckim sposób finansowania oparty jest na przepisach Kodeksu cywilnego.

Leasing aut używanych dla firm bywa korzystny ze względu na kwestie podatkowe, a co jest zaletą leasingu dla osób prywatnych? Przede wszystkim tego typu rozwiązaniem mogą być zainteresowane osoby, które często zmieniają auta. Po zakończeniu umowy można zwrócić auto i wziąć kolejny model. Na przykład, gdy znudzi Ci się Twoje obecne Audi czy Skoda, możesz wziąć w leasing używane BMW. Daje to sporo możliwości, a pod wieloma względami ta forma może okazać się tańsza od tradycyjnego kredytu. A jak obliczyć ratę leasingu? To za każdym razem kwestia indywidualna, ale pomocne mogą być w tym różnego rodzaju kalkulatory dostępne w internecie np. na stronie Car&More, która nie tylko agreguje oferty od autoryzowanych dealerów, ale także oferuje tę formę finansowania wybranego modelu. 

Artykuł sponsorowany