Muzeum otwiera się do północy

Zapraszamy do Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. J. Rydzkowskiego w sobotę, 18 maja, w godzinach od 18.00 do 24.00. W Bramie Człuchowskiej i w basztach prezentować będziemy ekspozycje stałe i dwie nowe wystawy czasowe.

Już w najbliższą sobotę warto zarezerwować sobie cały wieczór na zwiedzanie i inne atrakcje oferowane przez Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach.   |  fot. MH-E

 „Żołnierz i koń. Kawaleria europejska w zbiorach Marka Holaka” oraz „Włodzimierz Ostoja-Lniski. Inspiracje ludową pobożnością” - będącą przeglądem twórczości znanego artysty ludowego. Pokażemy również muzealia, które na co dzień nie są prezentowane na wystawach, m.in. dokument króla Augusta II z 1697 r. oraz obraz chojnickiej malarki Elsy Kittsteiner.

W tym roku udostępnimy także mieszczącą się przy ulicy Drzymały 5 Kolekcję Albina Makowskiego, a przy prezentacji tych niezwykle interesujących zbiorów wspierać będą nas członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Przed Bramą Człuchowską pokaz dawnego rzemiosła i gier plebejskich przedstawią członkowie Bractwa Rycerskiego herbu „Tur”. W fosie miejskiej będzie można zobaczyć pokazy szermierki na szable w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Tempora Militum”.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Zbigniew Juszkiewicz,  szabelnik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tego rzemiosła w Europie, który przybliży arkana wyrobu szabel i innych rodzajów broni białej. (Uwaga! Ze względu na niesprzyjającą aurę, wykład i spotkanie z szabelnikiem Zbigniewem Juszkiewiczem, które pierwotnie zaplanowaliśmy w namiocie przy Bramie Człuchowskiej, odbędzie się w Domu Szewskim (I piętro) przy ulicy Podmurnej 9. Godziny pozostają bez zmian.) Zapraszamy! Plenerowa część imprezy jest współfinansowana ze środków Powiatu Chojnickiego.

MH-E