„Msza smoleńska była sprawowana w intencji prawdy”

Tradycyjnie w rocznicę tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10.04.2010 roku w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Chojnicach odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne.

Uczestnicy modlili się za tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Mówili też o prawdzie …   |  fot. (je)

Od 2017 roku bierze w nich udział kompania honorowa 34 Batalionu Radiotechnicznego z Nieżychowic. Jej pomysłodawcami są były ks. proboszcz miejscowej parafii Henryk Cyrzan oraz chojniczanin Krzysztof Dziekan, który przywitał zebranych w kościele. Podziękował delegacjom, wojskowym, pocztom sztandarowym i chojniczanom za przybycie do kościoła przy ul. Wiśniowej, za pomoc w organizacji uroczystości. Prosił o modlitwę nie tylko w intencji ofiar katastrofy z 2010, ale i o pokój na Ukrainie zaatakowanej przez rosyjskiego najeźdźcę, który w 1940 zamordował polską elitę m.in. w Katyniu.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o.Zbigniew Stachowicz z klasztoru Karmelitów Bosych w Zamartem, który także wygłosił Homilię. Towarzyszyli jemu ks. proboszcz z parafii pw. MBKP w Chojnicach Janusz Chyła oraz ks. proboszcz Jerzy Sikora, gospodarz uroczystości. Gość z Zamartego w swej Homilii kilka razy cytował twórczość Zbigniewa Herberta, porównywał Mord Katyński z 1940 do tego, co wydarzyło się w 2010 pod Smoleńskiem i teraz dzieje się na Ukrainie.

W liturgii Mszy św. wzięli udział ponadto Bartosz Bluma (Lekcja), Andrzej Górnowicz (Modlitwa Wiernych). Po zakończeniu Mszy św. podziękował za odprawienie mszy i wygłoszenie Homilii, w imieniu współorganizatorów, czyli działaczy Prawa i Sprawiedliwości z Chojnic, dyrektor Biura Posła Aleksandra Mrówczyńskiego Wojciech Rolbiecki. On też zabrał głos przy okolicznościowym obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy z 10.04.2010, odczytując list od posła, który z powodu obowiązków parlamentarnych nie mógł wczoraj (11.04) być obecny w Chojnicach.

Nim delegacje złożyły kwiaty przy obelisku, głos zabrali m.in. wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk i ks. proboszcz Jerzy Sikora, który odmówił modlitwy w intencji ofiar katastrofy.

(je)