Moszczenica świętowała 700 urodziny

W minioną sobotę (20.05.) wieś Moszczenica obchodziła 700 rocznicę jej założenia. Z tej okazji w centrum miejscowości odsłonięto pamiątkową tablicę na obelisku. Poświęcił ją ks. Jacek Dawidowski, dziekan dekanatu chojnickiego.

Po części oficjalnej uczestnicy i mieszkańcy wzięli udział w festynie.   |  fot. (pe)

Uroczystości rozpoczęły się od okolicznościowej Mszy św. w kościele pw. św. Bartłomieja. Wspólnie odprawili ją ks. proboszcz parafii Nieżychowice (należy do niej Moszczenica) Ryszard Ptak, oraz ks. Jacek Dawidowski, proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. Po mszy św. nastąpiło uroczyste odsłonięcie obelisku, który wcześniej został poświęcony przez ks. Jacka Dawidowskiego.

Wspólnie dokonali tego m.in. Sołtys Józefa Kalinowska oraz Wójt Zbigniew Szczepański. Następnie włodarz gminy pogratulował mieszkańcom tej niewielkiej wsi dbania o jej historię i pomysłu na upamiętnienie. Urodzinowym prezentem od władz gminy był czek wartości 5000 zł do wykorzystania przez Radę Sołecką na rzecz Moszczenicy.

Były także gratulacje i upominki, m.in. w postaci sadzonki drzewka, od sąsiednich sołectw i gminnych stowarzyszeń. W imieniu posła Aleksandra Mrówczyńskiego życzenia mieszkańcom przekazał dyrektor biura Wojciech Rolbiecki.

 (pe)