Monitoring wydry

W tym roku po raz trzeci monitorowaliśmy wszystkie brzegi jezior w Parku, pod kątem występowania wydry (Lutra lutra), która jest przedmiotem ochrony na obszarze Natura 2000 – Sandr Brdy.

Od lewej: Od lewej: Czynna nora z licznymi odchodami wydry, tropy i znakowanie oraz tropy z charakterystycznym ślizgiem.   |  fot. Karolina Lubińska

Przy pomocy odbiornika gps rejestrowano wszystkie ślady świadczące o jej obecności: odchody, świeże tropy i nory. Monitoringiem objęte są jeziora wchodzące w skład Strugi Siedmiu Jezior, Wielkie i Małe Krzywce oraz fragmenty jeziora Karsińskiego, Dybrzk i Charzykowskiego – graniczące z Parkiem.

Ślady obecności wydry odnotowano na wszystkich stanowiskach, z różną częstotliwością znakowania. Niestety trzy stanowiska z czynnymi przez ostatnie 2 lata norami, w tym roku okazały się opuszczone. Wydry zasiedliły inne jeziora, jednak częstość znakowania jest nieco niższa niż w latach ubiegłych. Być może miały na to wpływ warunki pogodowe lub inne czynniki naturalne.

Dogodne warunki siedliskowe w PNBT (naturalna linia brzegowa, jeziora zasobne w ryby) sprawiają, że wydra czuje się tu bardzo dobrze. Nie występują też żadne istotne zagrożenia, które mogłyby mieć wpływ na stan liczebny tego gatunku.

Karolina Lubińska

  1. 22 marca 2013  17:07   Ni pies ni wydra coś na ...   anonim

    Ni pies ni wydra coś na kształt świdra ...

    0
    0
  2. 22 marca 2013  15:39   Chojniczki   Pani Wydra

    W okolicy jeziora w Chojniczkach też są wydry.Widziałam!!!

    0
    0
  3. 22 marca 2013  13:40   anonim.   pan wydra z Parku 2000.

    A jakby tak ten monitoring założyć w waszych gabinetach i zobaczyć co te wydry tam robią cały dzień.

    0
    0
  4. 22 marca 2013  13:37   anonim.   ekolog.

    wy faktycznie wyglądacie jak te wydry zwykły zbiornik od czasów wojny i nagle wielki Park ,a wydry jak wydry taki kicz natura 2000.

    0
    0