Modernizacja wyznacznikiem zmian ...

O potrzebie wybudowania nowej placówki kultury na obecne czasy mówiło się od lat, różne były pomysły i projekty, znacznie gorzej było z pozyskaniem funduszy. Ostatecznie zapadła decyzja, aby zmodernizować obecne Centrum Kultury.

Tak w tej chwili wygląda najbliższe otoczenie ChCK. Wkrótce zmieni się jeszcze bardziej.   |  fot. (m.n.)

Pod koniec lipca na plac budowy weszła poznańska spółka RCI, która z partnerami przebuduje obecny budynek. Koszt inwestycji to 10, 9 mln zł, a termin realizacji ma się zamknąć w ciągu 12 miesięcy. Efektem zmian będzie nowy układ przestrzenny i funkcjonalny budynku, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, kompletna modernizacja infrastruktury socjalnej oraz technicznej, większa przestrzeń.

Nie tylko sam budynek ulegnie zmianom, zmieni się także otoczenie ChCK. Niemalże cała przestrzeń przed centrum kultury zostanie zniwelowana i wykorzystana na miejsca parkingowe i chodniki wiodące do budynku bez barier architektonicznych. Dziś nasz fotoreporter był obecny na Wzgórzu Ewangelickim a zdjęcia jakie wykonał są niejako dokumentacją następujących zmian.   

Kawiarenka w PDK na ul. Grunwaldzkiej

Warto też wspomnieć, że historia Chojnickich Domów Kultury jest krótka, ponieważ zapotrzebowanie na takie placówki pojawiło się wraz z nadejściem nowego ustroju, jakim po 1945 r. był socjalizm. Otwarcie Powiatowego Domu Kultury przy ul. Grunwaldzkiej nastąpiło w kwietniu 1946 r. w gmachu po byłej loży masońskiej, która w tym miejscu funkcjonowała od 1883 r., aż do 1938 r. kiedy decyzją władz została zamknięta. W budynku m.in. mieściło się także muzeum, biblioteka miejska.

Projekt Centrum Kultury. Zrealizowano tylko kinoteatr

Już ówcześni lokalni decydenci w latach sześćdziesiątych XX w. mieli w swoich zamierzeniach stworzenie infrastruktury kulturalnej Powstał nawet projekt Centrum Kultury. Wybudowano tylko Kino - teatr pod egidą czynu społecznego, a była to w PRL dość często stosowana praktyka. Zlokalizowany na byłym cmentarzu luterańskim miał być świadectwem uczczenia 25 lecia – PRL i przejąć rolę dotychczasowego usytuowanego przy ul. Grunwaldzkiej.

Jednakże nie był to czyn społeczny w dotychczasowym znaczeniu wykorzystujący siłę ludzkich rąk i masowy pęd do pracy. Tym razem rola czynu polegała na pieniężnej zbiórce wynikłej z opodatkowania pracowników miejscowych zakładów pracy. Wcześniej, albowiem 22 lipca 1966 r. w obecności władz i przedstawicieli partyjnego aparatu uroczyście wmurowano akt erekcyjny rozpoczynający budowę obiektu, który w pierwotnym założeniu miał stanowić kompleks kilku budynków pod nazwą Centrum Kultury.

Wykonawcą był PBRol. Oddanie do użytku nastąpiło 5 września 1970 r. Krążyły po mieście plotki dotyczące nowej inwestycji, iż została wybudowana niezgodnie z planami, bowiem oszklony holl miał znajdować się od strony miasta a nie drzewostanu.

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej słyszało się opinie, że Chojnicki Dom Kultury dosłownie pęka w szwach. Jest za ciasny, aby w należytych warunkach prowadzić w nim różnorodne zajęcia a stan techniczny delikatnie można określić jako średni. Toteż pojawiało się szereg propozycji zmian i projektów, które jednak z różnych przyczyn nie doczekały się ralizacji. Na zdjęciu jedna z propozycji wg wizualizacji Patryka Bardelskiego.

(red), fot. (m.n.)

  1. 8 sierpnia 2016  15:57   Po jakiego wycięli tyle ...   Heniek Pilarz

    Po jakiego wycięli tyle drzew?

    0
    0