Młodzież poznaje Kosznajderię

Wczoraj odbyła się druga wycieczka z serii wycieczek organizowanych w ramach młodzieżowego projektu pn. Poznajemy Kosznajderię. W Chacie Podcieniowej w Silnie gościliśmy uczniów drugiej klasy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta.

Uczniowie mieli okazję bliżej poznać tradycje i kulturę Kosznajdrów, a przy tym miło spędzić czas w zabytkowej chacie.   |  fot. GOK

Młodzież wykazała się entuzjazmem i zaciekawieniem. Niektórzy z nich mieli dużą wiedzę na temat sprzętu wykorzystywanego dawniej w rolnictwie i gospodarstwach domowych. Część z nich również „odnalazła się” w tradycyjnych czynnościach wiejskich – ubijanie śmietany to była bułka z masłem! Mielenie kawy w młynku, który nie jest elektryczny, było zdecydowanie nowym doświadczeniem. Może nawet inspirującym?

Jednak najciekawszym elementem wycieczki dla większości była późniejsza degustacja sporządzonych wyrobów. Opinie o własnoręcznie ubitym maśle były jednoznaczne - jest lepsze niż ze sklepu! Za to pranie ręczne okazało się znacznie bardziej męczące, niż uczniom liceum się wydawało. Tara jest o wiele bardziej wymagającym narzędziem do prania niż pralka. Podczas wieszania prania niektórych zaskoczył widok starodawnych drewnianych klamerek - takie proste, a zarazem takie efektywne!

Uczniowie poznali również historię lnu - od momentu zbiorów, aż do powstania makatek. Nie każdy zdawał sobie wcześniej sprawę, że firanki, które ma w domu, przeszły taki wieloetapowy proces produkcji. Dzięki zabawie polegającej na identyfikacji roślin, młodzież miała również okazję poznać różne zastosowania ziół w domu. Kto by się spodziewał, że ,,bagno zwyczajne”, to roślina, którą z powodzeniem stosowano do pozbycia się moli z szafy?

Dziękujemy uczniom liceum za współpracę i serdecznie zapraszamy ponownie do odwiedzenia chaty w Silnie.